Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - copilul comun are vreun drept la casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - copilul comun are vreun drept la casa mostenita de sot?

Faptele:

1) In 2008, parintii sotului meu au decedat.
2) Sotul meu si fratele lui au devenit unicii mostenitori ai casei parintilor lor.
3) Fratele sotului meu e stabilit in alta tara, are cetatenie dubla.
3) Eu si sotul meu avem un copil.
4) Fratele sotului are si el un singur copil.
5) Inainte de deces, mama sotului meu a mentionat (doar verbal) ca, din cauza ca nu am ingrijit-o in spital, nu doreste sa locuiesc in acea casa, nici sa am vreun beneficiu banesc din vanzarea casei. Nici nu doream, oricum.

Insa:

in decembrie 2014, sotul meu impreuna cu fratele sau, pe ascuns, dorind sa se asigure ca in caz de un deces al sotului meu (circula mult cu masina), eu nu primesc vreu drept din folosinta/vanzarea casei, au mers la notar si au trecut complet casa si terenul, cu totul, pe numele fratelui sau.

Deci, acum, unicul proprietar al casei respective e fratele sotului.

Astfel, in caz de deces al sotului sau al fratelui sau, copilul meu meu a pierdut orice drept la mostenire.

E legal asa ceva? Pot intenta vreo actiune pentru prejudicirea dreptului la mostenire al copilul meu?
#-oX-(
DianaGherea, utilizator
Buna ziua,

raspunsul pe scurt este nu. Fiul dvs are dreptul sa il mosteneasca pe tatal sau dar atata vreme cat tatal traieste el face ce vrea cu bunurile sale si poate renunta la mostenirea parintilor sai. Aceasta renuntare nu poate fi contestata la instanta.
Am inteles!
Va multumesc mult pentru ca v-ati facut timp sa cititi mesajul si sa raspundeti. O zi frumoasa!
DianaGherea, utilizator
Fiul dvs. in calitate de descendent are drept numai la mostenirea ramasa in urma decesului tatalui,dupa cum urmeaza:
Art.975(2)Noul Cod Civil"Descendentii defunctului inlatura mostenitorii din celelalte clase si vin la mostenire in ordinea proximitatii gradului de rudenie.
(3) In concurs cu sotul supravietuitor(dvs.)descendentii defunctului ,indiferent de numarul lor,culeg impreuna trei sferturi(3/4) din mostenire."
Din pacate,daca sotul dvs.a trecut totul pe numele fratelui sau, copilul dvs. nu mai are drept la mostenire dupa fratele sotului dvs.si,nici dupa urma sotului dvs.daca, acesta a instrainat bunurile mostenite si le-a trecut pe numele fratelui sau.