Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare din imobil imposibila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare din imobil imposibila

Buna ziua,

Un prieten va cumpara un apartament, iar actualul proprietar a cerut un termen de eliberare de 6 luni, spunind ca, odata ce incaseasa banii isi construieste repede o casa de la zero si merge acolo. Probabil ca nu va avea timp sa faca asta si am vrea sa stim daca exista vreun risc pentru viitorul proprietar, adica sa plateasca apartamentul si apoi sa nu mai poata sa intre in el. Vanzatorul spune ca nu mai are alta locuinta, are copii, iar cele 6 luni ar expira cam prin februarie, deci iarna. Exista ceva in legi care sa previna evacuarea cu forta in cazul in care se va ajunge la asa ceva?

Multumesc!
In situatia in care se va incheia contract de vanzare-cumparare autentificat,nu exista riscul ca proprietarul sa nu poata beneficia de bunul imobil,dar exista riscul ca vanzatorul conditionat de evolutia constructiei propriului imobil sa incerce sa prelungeasca perioada de locuire in imobilul vandut
Exista dispozitie legala in vigoare care prevede ca nu se fac evacuari din spatii cu destinatia de locuinta in perioada sezonului rece,dar dispozitia are si cateva exceptii printre care
"evacuarea unui chirias care ocupa abuziv fara niciun titlu o locuinta "
6 luni este o perioada destul de mare. Exista un termen juridic pentru situatia actualului proprietar dupa ce s-a facut vanzarea si pana expira termenul de eliberare ? Chirias nu cred ca este, dar probabil ca se poate semna un contract de inchiriere. El spune ca e dispus sa plateasca niste compensatii bani pentru perioada aia. Exista un cadru legal pentru asa ceva in afara de contract de inchiriere?