Forum Discuţii juridice Executare silită Executare bun mobil- pauliana
Discuție deschisă în Executare silită

Executare bun mobil- pauliana

Buna ziua,
Cu cca 5-6 ani in urma am avut un imprumut la o banca, nu am reusit sa mai platesc ratele, nu mai am serviciu cam tot de atunci.Sunt amenintat in prezent de o firma de recuperari ca o sa ma execute pt recuperarea debitului.Singurul bun pe numele meu ce ar putea sa-l execute este un autovehicul defect pe care voiam sa-l dau la remat si eventual vaucerul sa-l vand cuiva.
Este posibil ca aceasta tranzactie sa poata fi anulata si sa recupereze acest vaucer firma de executare?
Multumesc
In condonditiile in care sunteti executat silit,teroretic,executorul/recuperatorul ar fi trebuit sa noteze somatia la autoritati,astfel incat dvs sa nu puteti instraina din bunurile mobile/imobile aflate in proprietatea dvs
Este posibil, dar de asemenea este putin probabil avand in vedere starea bunului si cheltuielile generate de o astfel de actiune.