Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Va rog mult sa-mi spuneti daca mama mea are dreptul de mostenire dupa moartea mamei sale [bunica mea]daca exista un act de vanzare cumparare facut unuia dintre cei 3 fii ai ei in timpul vietii dar care are clauza de habitatie viagera si obligatia de intretinere pana la decesul ei .Mentionez ca bunica mea este decedata din 2007.Va multumesc.
Daca contractul e incheiat inainte de 2007 si isi produce efectele dupa 2007 Noul cod civil reglementeaza retroactiv ?