Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca

Ce reprezinta "vechimea efectiva" si "vechimea in munca" in contextul legii pensiilor de serviciu in cazul militarilor, politistilor, functionarilor publici, etc ? Scoala militara (cu durata de 2 sau 3 ani) si / sau stagiul militar constituie vechime efectiva ?
Vechimea în serviciu este perioada în care o persoană din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională s-a aflat în una dintre următoarele situaţii:
l. a avut calitatea de cadru militar/poliţist/funcţionar public cu statut special, în activitate;
2. a avut calitatea de militar angajat pe bază de contract/jandarm angajat cu
contract/poliţist de frontieră angajat cu contract/soldat şi gradat voluntar/soldat şi gradat
profesionist;
3. a îndeplinit serviciul militar ca militar în termen, militar cu termen redus, elev sau
student al unei instituţii militare de învăţământ din sistemul de apărare.,ordine publică şi
siguranţă naţională pentru formarea cadrelor rnilitare/poliţiştilor/tuncţionarilor publici cu
statut special, cu excepţia învăţământului liceal;
4. a fost concentrată sau mobilizată ca rezervist;
5. a fost in captivitate;
6. a îndeplinit activităţi misionar pastorale, duhovniceşti şi religioase, în calitate de preot
ori ca preot militar în instituţiile din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi
siguranţă naţională, prin încheierea unui contract invidual de muncă;
7. a fost in concediu fara plata sau trecut in rezerva pentru o perioada de maxim 4 ani
pentru a insoti sotul/sotia care a executat o misiune oficiala a statului roman in strainatate.

Vechime cumulată - perioadele de timp recunoscute ca vechime in serviciu, vechime în
muncă, stagiu de cotizare sau perioade asimilate în vederea obţinerii unei pensii in
condiţiile legii;

Vechime efectivă : vechimea cumulata care nu cuprinde sporurile acordate
pentru activitatea desfăşurată in condiţii deosebite, speciale sau alte condiţii de muncă,
respectiv grupa ll si l de muncă
(din forma adoptată de Camera Deputaţilor a proiectului de lege).