Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune.

Buna ziua.ce pot face in situatia in care am dat o suma de bani unei persoane.acea persoana trebuia sa ii puna in cont a doua zi si sa faca un transfer bancar pt plata transei a doua a unei excursii la o agentie de turism.persoana fiind de rea-credinta si-a insusit acei bani pe nedrept si refuza sa mi restituie.prima transa a excursiei a fost platita tot de acea persoana,poate fi considerat si acest lucru o dovada?nu am dovezi scrise pt faptul ca eu i-am dat banii si pt transa a doua.am doar cateva mesaje in care recunoaste tacit ca a luat banii ,dar nu vrea sa-i restuie si mailurile de la agentie in care mi se spune ca banii nu au intrat in cont.multumesc.
Faceți plângere penală. În funcție de circumstanțele concrete ale faptei, poate constitui infracțiune. De asemenea, plângerea poate îl sperie pe făptaș și restituie banii.
Daca nu detineti document legal intocmit prin care sa probati natura si scopul sumei avansate,este greu sa demonstrati realitatea
Incercati sa notificati oficial destinatarul sumei,cu obligatia restituirii acesteia,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielor aferente solutionarii in instanta
Incercati inclusiv sa apelati la mediator,ocazie cu care puteti prezenta si probele in favoarea dvs