avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vatamari corporale in accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vatamari corporale in accident auto

In urma unui accident auto in care au implicate doar doua parti ,conducatorul auto vinovat a furnizat RCA .
La societatea de asigurari am deschis doua dosare: unul de pagube materiale si unul de vatamari deoarece am ramas schiop de pe urma accidentului .
Dosarul de pagube materiale a fost finalizat prin accord comun .
Dosarul de vatamari este inca deschis si aici apar probleme ,si anume:
- societatea de asigurare cere pt complectarea dosarului depus la ei urmatoarele acte - adeverinta de la Politie precum ca am suferit vatamari corporale desi de la locul accidentului am fost dus pe targa ...
-complectare la CML .
De la Politie nu am primit nimic scris in sensul celor cerute de asigurator ;am luat legatura cu agentul constatator (numele din PV) iar acesta a confirmat verbal ca accidentul s-a soldat cu vatamari dar numai verbal . La cererea mea a mentionat si temeiul - art 81 OUG 195/2002 .
In complectarea CML am discutat cu medicul legist pt o eventual programare iar acesta ma indrumat catre Parchet care sa ceara rezultate unei comisii deoarece au trecut mai mult de 60 de zile de la accident .
Ce parere aveti despre aceste aspecte?
Cel mai recent răspuns: mottofreee , utilizator 21:22, 11 Octombrie 2015
La dosarul intocmit de politie ,care in momentul de fata poate se afla la Politie,poate la Parchet ...
La UPU am fost dus cu targa ,la spital ma dus un prieten .
La IML am prezentat fisa UPU care a fost retinuta la dosarul IML .
Nu am ramas internat deoarece in urma celor 4 radiografii facute de UPU s-a relevat ca toate oasele sunt intacte si calmante pt durere sunt la farmacie de vanzare .
Un an (2 iulie 2014) .
Povestea s-a derulat pe parcursul unui an si povestea ei e cam lunga .
Acum am primit o instintare de la societatea de asigurari .
Nu plateste motivand lipsa documentelor de la Politie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto cu biciclist A2sha A2sha Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat sau ceva lamuriri. In data de 3.04.2016 la iesire de pe strada unde locuiesc in drumul principal am atins ... (vezi toată discuția)
Despagubiri vatamari corporale dany83 dany83 buna, in cadrul unui acident rutier m-am ale cu o fractura la mana si trebuie sa o tin in ghips 6 sapt, vinovat de producerea acidentului este celelalt ... (vezi toată discuția)
Accident rutier florin_macarenco florin_macarenco Am avut accident auto in Germania. Eu conduceam o masina imatriculata in Elvetia si am fost acrosat din spate de un cetatean neamt. Politia a constatat ca nu ... (vezi toată discuția)