Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vatamari corporale in accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vatamari corporale in accident auto

In urma unui accident auto in care au implicate doar doua parti ,conducatorul auto vinovat a furnizat RCA .
La societatea de asigurari am deschis doua dosare: unul de pagube materiale si unul de vatamari deoarece am ramas schiop de pe urma accidentului .
Dosarul de pagube materiale a fost finalizat prin accord comun .
Dosarul de vatamari este inca deschis si aici apar probleme ,si anume:
- societatea de asigurare cere pt complectarea dosarului depus la ei urmatoarele acte - adeverinta de la Politie precum ca am suferit vatamari corporale desi de la locul accidentului am fost dus pe targa ...
-complectare la CML .
De la Politie nu am primit nimic scris in sensul celor cerute de asigurator ;am luat legatura cu agentul constatator (numele din PV) iar acesta a confirmat verbal ca accidentul s-a soldat cu vatamari dar numai verbal . La cererea mea a mentionat si temeiul - art 81 OUG 195/2002 .
In complectarea CML am discutat cu medicul legist pt o eventual programare iar acesta ma indrumat catre Parchet care sa ceara rezultate unei comisii deoarece au trecut mai mult de 60 de zile de la accident .
Ce parere aveti despre aceste aspecte?
La dosarul intocmit de politie ,care in momentul de fata poate se afla la Politie,poate la Parchet ...
La UPU am fost dus cu targa ,la spital ma dus un prieten .
La IML am prezentat fisa UPU care a fost retinuta la dosarul IML .
Nu am ramas internat deoarece in urma celor 4 radiografii facute de UPU s-a relevat ca toate oasele sunt intacte si calmante pt durere sunt la farmacie de vanzare .
Un an (2 iulie 2014) .
Povestea s-a derulat pe parcursul unui an si povestea ei e cam lunga .
Acum am primit o instintare de la societatea de asigurari .
Nu plateste motivand lipsa documentelor de la Politie .