Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit legea 10
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit legea 10

In septembrie 2002 am obtinut printr-o decizie din partea AGA un imobil (casa). Terenul aferent casei nu a fost retrocedat, am actionat in instanta si in ianuarie 2005 mi-a fost partial retrocedat. Conform legii 10 in termen de 3 ani trebuia sa fac intabularea casei, dar aceasta nu a putut fi facuta pentru ca nu exista terenul in proprietate. Anul acesta, cand am fost sa fac intabularea mi s-a cerut impoziutl pe cladire din perioada 2002 - 2005. Va rog sa imi spuneti daca s-a procedat legal in privinta impozitarii.
din cate stiu eu, decizia de restituire reprezinta titlu de proprietate si poate fi intabulat ca atare, posibilitatea de intabula dreptul de proprietate in termen de 3 ani, este doar un beneficiu al legii. sunt exonerati de la plata doar proprietari obligati sa pastreze un anumit termen afectatiunea publica a respectivului imobil.