Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati intretinere

Penalitatile al coror procent nu a fost comunicat catre mebrii asociatiei sunt legale?
Adica daca nu s-a comunicat hotararea in care se specifica procentul (conform art. 25(4) din L 230) penalitatile se considera legale?
Nu se pot invoca prevederile HG 21/1992 si ordinul ANPC 92/2007 privind clauzele ascunse, informarea consumatorului persoana fizica, etc.?
Penalizarile furnizorilor (care se percep de la restantieri, proportional cu restanta pe care o au), nu se confunda cu penalizarile asociatiei (care intra in fondul de reparatii, in final, si este stabilit in cadrul asociatiei, in statut sau intr-o adunare generala ulterioara infiintarii asociatiei).
Este o diferenta mare intre un fel si altul de penalizari deoarece au destinatii diferite.