Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Iesiri la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Iesiri la bloc

buna seara , blocul unde locuiesc are doua iesiri : o usa in fata (principala ) si cealalta da in spatele blocului . avem doi vecini care inchid mereu usa din spate . au ei " o problema " . intrebarea este : au voie sa faca lucrul acesta ? este vreo lege care sa le interzica sa faca ce vor ei deoarece usile blocului nu sunt ale lor , toti ar trebui sa le folosim ! am intrebat la asociatie si mi s-a spus ca acele usi nu ar trebui inchise deoarece sunt "usi de incendiu " . cum am putea sa ii convingem pe acesti vecini ca macar pe timpul zilei sa nu mai incuie usa pentru a putea avea acces in spatele blocului unde avem si masina parcata si copii se mai joaca acolo si le este foarte greu sa ocoleasca tot blocul pentru a veni in casa . va multumesc !

Am facut sesizare la spatiul locativ si raspunsul oficial a fost ca trebuie sa convietuim................nimic despre incuietorile schimbate de unul de la et 2, nimic de usa sparta la 20 cm de usa mea,......................ce optiuni am?
Pun butuc la usa sparta si tai broastele usilor de la subsol. Apoi??? AJUTOR!!!!