Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut cu act notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut cu act notarial

Am si eu urmatoarea problema: o cunostinta mi-a "vandut" o casa+teren prin contract de vanzare-cumparare (vandut intre " " pt ca nu i-am dat banii din contract si era prevazut sa ii vand proprietatea inapoi in max 2 ani). Am facut apoi un act la notar cum ca el m-a imprumutat cu o suma de bani, fara dobanda, pe care urma sa i-o restitui in 2 ani (pentru a garanta ca nu vand proprietatea intre timp).
De la termenul scadent din acest contract de imprumut au trecut 5 ani.
As vrea sa ii vand inapoi proprietatea dar nu pot sa dau de el (e plecat in afara tarii)
Pana cand este valabil actul acela?
Sau daca vand proprietatea, cum scap de acel act daca nu ii pot restitui banii?
1. Niciodata sa nu mai recurgeti la simulatii.
2. Termenul este de 3 ani, termen de prescriptie extinctiva, dupa care nu mai poate solicita banii folosind forta coercitiva a statului. (se pierde datoria).
3. Atentie insa ca acest termen de 3 ani se intrerupe, se suspenda. (daca apare o plangere penala impotriva dvs, daca apare o recunoastere, daca apare un proces civil intre timp, daca face dovada ca din motive obiective nu a putut actiona in 3 ani), e o intreaga teorie.
Inocentia
INOCENTIA a scris:

3. Atentie insa ca acest termen de 3 ani se intrerupe, se suspenda. (daca apare o plangere penala impotriva dvs, daca apare o recunoastere, daca apare un proces civil intre timp, daca face dovada ca din motive obiective nu a putut actiona in 3 ani), e o intreaga teorie.
Inocentia

nu a fost nicio plangere, niciun proces.
lipsa din tara poate fi un motiv obiectiv?
In principiu nu, insa atentie termenul de prescriptie incepe sa curga din momentul in care creditorul era in drept sa solicite restituirea imprumutului ( deci dupa scurgerea termenului pentru care a fost acordat imprumutul de 2 ani)
in privinta imprumutului, daca dvs nu vreti sa-i restituiti banii imprumutati , din punct de vedere juridic nu are ce sa faca .
intrucat au trecut 5 ani de la termenul scadent , conform contractului de imprumut , termenul legal in care va putea actiona in instanta pt recuperarea imprumutului s-a prescris.

in ceea ce priveste actul de vanzare-cumparare , am inteles ca este vorba de fapt de o simulatie ..
trebuie vazut actul de un avocat , ulterior acesta putand sa va dea un sfat competent.
Ramona Ghiugan a scris:

In principiu nu, insa atentie termenul de prescriptie incepe sa curga din momentul in care creditorul era in drept sa solicite restituirea imprumutului ( deci dupa scurgerea termenului pentru care a fost acordat imprumutul de 2 ani)

au trecut 5 ani peste cei 2 mentionati in actul de imprumut