avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut cu act notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut cu act notarial

Am si eu urmatoarea problema: o cunostinta mi-a "vandut" o casa+teren prin contract de vanzare-cumparare (vandut intre " " pt ca nu i-am dat banii din contract si era prevazut sa ii vand proprietatea inapoi in max 2 ani). Am facut apoi un act la notar cum ca el m-a imprumutat cu o suma de bani, fara dobanda, pe care urma sa i-o restitui in 2 ani (pentru a garanta ca nu vand proprietatea intre timp).
De la termenul scadent din acest contract de imprumut au trecut 5 ani.
As vrea sa ii vand inapoi proprietatea dar nu pot sa dau de el (e plecat in afara tarii)
Pana cand este valabil actul acela?
Sau daca vand proprietatea, cum scap de acel act daca nu ii pot restitui banii?
Cel mai recent răspuns: wert , utilizator 00:43, 19 Iulie 2009
1. Niciodata sa nu mai recurgeti la simulatii.
2. Termenul este de 3 ani, termen de prescriptie extinctiva, dupa care nu mai poate solicita banii folosind forta coercitiva a statului. (se pierde datoria).
3. Atentie insa ca acest termen de 3 ani se intrerupe, se suspenda. (daca apare o plangere penala impotriva dvs, daca apare o recunoastere, daca apare un proces civil intre timp, daca face dovada ca din motive obiective nu a putut actiona in 3 ani), e o intreaga teorie.
Inocentia
INOCENTIA a scris:

3. Atentie insa ca acest termen de 3 ani se intrerupe, se suspenda. (daca apare o plangere penala impotriva dvs, daca apare o recunoastere, daca apare un proces civil intre timp, daca face dovada ca din motive obiective nu a putut actiona in 3 ani), e o intreaga teorie.
Inocentia



nu a fost nicio plangere, niciun proces.
lipsa din tara poate fi un motiv obiectiv?
In principiu nu, insa atentie termenul de prescriptie incepe sa curga din momentul in care creditorul era in drept sa solicite restituirea imprumutului ( deci dupa scurgerea termenului pentru care a fost acordat imprumutul de 2 ani)
in privinta imprumutului, daca dvs nu vreti sa-i restituiti banii imprumutati , din punct de vedere juridic nu are ce sa faca .
intrucat au trecut 5 ani de la termenul scadent , conform contractului de imprumut , termenul legal in care va putea actiona in instanta pt recuperarea imprumutului s-a prescris.

in ceea ce priveste actul de vanzare-cumparare , am inteles ca este vorba de fapt de o simulatie ..
trebuie vazut actul de un avocat , ulterior acesta putand sa va dea un sfat competent.
Ramona Ghiugan a scris:

In principiu nu, insa atentie termenul de prescriptie incepe sa curga din momentul in care creditorul era in drept sa solicite restituirea imprumutului ( deci dupa scurgerea termenului pentru care a fost acordat imprumutul de 2 ani)

au trecut 5 ani peste cei 2 mentionati in actul de imprumut

Alte discuții în legătură

Contract de imprumut fara garantii,abuz de incredere sau inselaciune? addy addy Am si eu o problema pt care v-as multumi din suflet daca m-ati ajuta cu niste informatii:Un prieten f bun a imprumutat suma de 10000 euro de la o cunostinta ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut prin notariat-prescriptie ContSters69724 ContSters69724 In urma cu 3 ani s-a incheiat un contract de imprumut prin notariat. In 2008, cel care a imprumutat a facut o hartie la un executor (nu am vazut ce scrie in ... (vezi toată discuția)
Scadenta octombrie, bunuri pe cale de instrainare acum, ajutor va rog dan.stefane dan.stefane Buna ziua, Apelez la ajutorul dvs pentru ca nu imi dau seama ce as putea sa fac in acest moment si astept recomndarile dvs de specilaite. In 2008 am ... (vezi toată discuția)