Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa

buna ziua . propun urmatorea cauza -neprimirea tichetelor de masa de catre un salariat . in fapt tichetele au fost ridicate de catre conducatorul unitatii ,urmand a le distribui sub semnatura fiecarui salariat . unul din salariati fiind delegat intr-o subunitate ,seful unitatii a crezut de cuviinta sa i le trimita prin alti subordonati . dupa 4 zile ,ii cere unuia din subordonati sa se prezinte salariatul sa semneze borderoul iar salariatul refuza sa semneze intrucat nu i-au fost inmanate tichetele . seful unitatii il convoaca verbal pe un subordonat si pe salariat la confruntare ,unde salariatul sustine ca nu a primit tichetele ,iar subordonatul sefului spune pe un ton spasit ca i le-a inmanat . seful unitatii face presiuni asupra unui salariat sa semneze borderoul si acesta semneaza in locul titularului tichetelor salariatul face reclamatie catre conducerea unitatii si seful sustine catre superiori ca are 4 martori care au dat declaratii ca au manipulat tichetele de masa . urmeaza ancheta finala la conducerea unitatii unde i se cere salariatului sa aduca probe ca nu a primit tichetele de masa . intrebarea mea este cine se face vinovat direct de neprimirea tichetelor de masa a salariatului ? daca seful de unitate sustine ca a mandatat pe cei 4 subordonati sa distribuie tichetele de masa ,nu era corect sa intocmeasca un proces verbal de predare primire a acestor tichete ? avand in vedere ca salariatul care nu a primit tichetele de masa ,este in conflict cu seful ,pentru care tocmmai a mai dat o nota explicativa in fata unei comisii de disciplina ,nu era corect sa-i inmaneze personal si numai sub semnatura tichetele de masa ,acestea fiind valori ?va multumesc tuturor care ma veti ajuta cu un raspuns , cu respect radulescu
Cei 4 subordonati ar trebui sa faca dovada ca a predat tichetele de masa salariatilor respectivi.
va multumesc mult pentru raspuns . pai tocmai aici este problema ca nu pot face dovada clara ci doar pe vorbe . mai grav este ca se supun orbeste ordinelor sefului ,fara a constientiza gravitatea faptei. i se cere salariatului sa aduca dovezi ca nu a primit tichetele se masa ,ori tocmai refuzul salariatului de a semna borderoul ,tocmai semnatura altui salariat in locul sau ,este dovada clara ca nu i-au fost inmanate tichetele de masa .intreb ,nu cumva intra in sfera penalului acest fapt ? adica daca esti sef ,ai dreptul sa iti insusesti tichetele de masa ale salariatului si sa il fortezi sa semneze pe alt salariat ?nu cumva este un abuz in functie si acest fapt ? va multumesc inca o data pentu raspuns , cu respect radulescu
Salariatul in cauza poate depune plangere penala pentru falsificarea semnaturii.
va multumesc inca o data pentru raspuns . deocamdata salariatul va trebui sa mearga in fata unei comisii desemnate de conducerea unitatii ,a primit in acest sens si convocator prin care i se aduc la cunostinta data ,ora locul si membrii care fac parte din comisie . i se mai cer dovezi ca nu a primit tichetele de masa . dar asa cum spuneam intai va trebui sa faca dovada ca i s-au inmanat tichetele . ori refuzul salariatului sa semneze borderoul ,semnatura altui salariat in locul sau ,sunt dovezi clare ca salariatul nu si-a primit tichetele . chiar daca seful direct sustine ca a mandatat pe cei 4 subordonati sa distribuie tichetele de masa ,va trebui sa faca dovada mandatarii printr-un eventual proces verbal ,pe care am inteles ca l-ar fi incheiat ulterior cu cei 4 salariati ,dar nici asa nu poate face dovada ca i-au fost inmanate tichetele ,intrucat cel care le distribuia ,avea obligatia sa-i ceara salariatului sa semneze intai ,apoi sa-i inmaneze tichetele . aici clar este vorba de abuz in functie si insusirea de foloase necuvenite . dupa finalizarea cercetarii ,posibil ca salariatul sa se adreseze instantei de judecata . va multumesc pentru raspuns inca o data cu respect radulescu
buna dimineata . revin pe tema acestui subiect si poate imi veti mai raspunde ce ar trebui facut in sensul ca salariatul nu si-a primit nici pina in momentul de fata tichetele de masa pentru luna iunie . a mers la conducerea unitatii ,a raspuns la cercetarea facuta ,a scris ca nu a primit tichetele de masa si tocmai refuzul de a semna borderoul constituie proba ca nu le-a primit dar se pare ca nu se vrea sa se lamureasca situatia . conducatorul unitatii a fost cercetat si domnia sa a adus 4 declaratii de la subordonati in sensul ca au vazut si manipulat tichetele de masa ,dar nu au putut proba in nici un fel ca i-au fost inmanate salariatului . ba ca sa fie si mai convingator ,seful unitatii ,dupa revenirea de la cercetarea disciplinara ,a instigat salariatul care a semnat in locul celui care nu si-a primit tichetele ,acesta desi aflindu-se in timpul serviciului ,amenintand cu moartea colegul, salariatul care nu si-a primit tichetele ,ca el nu vrea sa fie obligat sa-i pateasca tichetele chiar daca a semnat ,a fost fortat de seful unitatii a spus . s-a intocmit raport de eveniment in acest sens fiind cercetati in prezent si seful unitatii si salariatul care desi vinovat ca a semnat in locul altei persoane pentr amenintari cu violenta . in prezent se cunoste ca au fost auntate in monitorul oficial tichetele declarate ca nule si pina nu se gasesc tichetele ,salariatul nu va primi nimic . pai daca nu se vor mai gasi niciodata ipotetic vorbind ,salariatul in cauza trebuie sa fie obligat sa suporte paguba ? nici raspuns in scris nu a primit ,desi a fost instiintat ca va primi un raspuns . intreb si eu acum care ar fi procedura urmatoare pentru a nu ramane in prierdere salariatul ? valoarea tichetelor este de aproximativ 150 lei si ptr asta nu poti sa platesti onorariul unui avocat sa iti recuperezi paguba ,ori tocmai pe asta mizeaza seful unitatii ca salariatul nu dispune de bani sa isi angajeze aparator . va multumesc tuturor care imi veti raspunde . cu respect radulescu