Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Expertiza judiciara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Expertiza judiciara

Expertul face expert. dpv contabil in proces asoc propr/ restantier (parat).
Paratul vrea sa vada fiecare act (daca nu sunt depuse la dosar paratul a cerut ca toate documentele care fac obiectul expertizei sa fie depuse la dosar, nu s-a incuviintat pt ca sunt f multe).

In ideea in care in actele depuse de asoc ar fi inscrisuri nelegale cf L230,
exista temei legal prin care paratul poate cere instantei sa dispuna ca el sa asiste/participe la expertiza?

Multumesc!
la orice expertiza se citeaza toate partile din dosar ART 331 si 335 cpc), deci inclusiv paratul. Partea poote cere instantei ( in baza art. 330 alin. 5 cpc) sa-i incuviinteze participarea unui expert parte la efectuarea expertizei dar aceasta nu echivaleaza ca inastnta e obligata sa ii incuviinteze aceasta cerere.
cu stima, cassy
Paratul urmeaza sa fi oficial informat de catre expertul contabil cu data si ora pentru discutii
paratul a cerut ca toate documentele care fac obiectul expertizei sa fie depuse la dosar
,
Expertul contabil verifica documentele asociatiei,respectiv dosarele si intocmeste raport de expertiza a acestora
paratul poate ,cu incuviintarea expertului contabil sa vada documentele ce fac obiectul expertizei
Problema esentiala consta in capacitatea paratului de a constata nereguli in documente ,ori din topicul dvs in continuare deschis ,rezulta ca in instanta nici paratul nici aparatorul ales al acestuia nu au sesizat instantei eventuala nelegalitate a documentelor
Competent a se pronunta asupra temeiniciei si legalitatii documentelor si a sumelor in discutie este numai expertul contabil,motiv pentru care instanta de judecata a adispus expertiza finaciar contabila
Interventie moderator

@fbogdan
Ati mai deschis un topic cu aceeasi tema. Va rog continuati discutia acolo.