Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Transport bunuri personale din Germania in Romania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Transport bunuri personale din Germania in Romania

Nu stiu daca aceasta intrebare se potriveste vreunei categorii dar totusi voi incerca ...
In urma divortului in Germania trebuie sa aduc in Romania un transport de mobila, produse casnice si lucruri personale.
Am nevoie de declaratii vamale, declaratii de la notar din Germania, ca sunt lucruri proprietate personala si nu sunt pentru comercializare ?
Va multumesc.
Crissy2000, utilizator
Daca bunurile nu sunt noi nu ar fi probleme dar intrebati autoritatile de frontiera intrucat ele vor face controlul si va pot informa exact.
mergeti fara grija ,nimeni na va opreste sa va intrebe de unde aveti mobila.
ar fi bine ca la incarcare sa solicitati carausului un CMR si sa-l completati intocmai...o sa va invete soferul cum se face.
in rest ...numai bine .
nu va mai luati dupa alte "afirmatii" cu controale la vama , ca nu se mai practica de multa vreme.
Adica se poate transporta un convoi de camioane cu mobila si nu te intreba nimeni nimic?
E posibil sa apara o noua afacere...
fara probleme....se practica nu numai cu mobila , si cu biciclete si cu electrocasnice ..etc..etc
camioanele sa nu fie incarcate cu deseuri toxice si chimice sau cu marfa de contrabanda.
daca esti prins(si mai mult ca sigur) , nici cel mai mare avocat nu te mai scapa !

P.S. referitor la "noua afacere" cu mobila, electronice , electrocasnice ,chiar si cu biciclete , a prins radacini adanci in Romania de multa vreme , si de mers ,sa stiti ca merge .
Silver78, utilizator
Daca nu se fac controale e normal sa ajunga bunuri furate in Romania.
Stiti cazul cu bicicleta furata in Asia si gasita in Romania.

Aducerea de bunuri in mod repetat totusi constituie acte de comert si juridic exista probleme daca activitatea e comerciala.