Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Hotarare tribunal - recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Hotarare tribunal - recalculare pensie

Buna ziua,

Tatal meu a depus o cerere de recalculare a pensiei la tribunal si a obtinut o hotarare de la tribunal prin care i se cere casei de pensii recalcularea drepturilor de pensie si plata drepturilor recalculate incepand cu data de 01.01.14. Este executorie de drept.

Asta s-a pronuntat in 30.03.2015.

De atunci tatal meu a tot asteptat sa ii vina prin posta hotararea insa nimic.
Ieri a fost la tribunal si i s-a comunicat ca tocmai i-a fost trimisa prin posta si urmeaza sa o primeasca.

Intrebarea mea este: trebuie facuta vreo copie legalizata sau o copie simpla si dusa catre Casa de pensii?
Mai trebuie intocmita vreo cerere catre Casa de pensii referitoare la punerea in aplicare a hotararii tribunalului sau este de ajuns depunerea copiei hotararii tribunalului?

Astept raspunsul dumneavoastra.

Cu multumiri,

Raluca Niculescu
In mod normal, hotararea instantei trebuie comunicata reclamantului si la CJP.
Ca sa fie sigur ca nu se mai taragneaza lucrurile, tatal dvs. sa depuna o copie xerox dupa hotararea instantei la CJP cu adresa de inaintare (cu nr. de inregistrare/ data de la registratura CJP sau trimisa prin posta cu confirmare de primire), prin care solicitati respectarea intocmai a hotararii judecatoresti.
Va multumesc frumos.

O zi buna!
Raluca Niculescu