Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri Ingrijiri Paliative
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri Ingrijiri Paliative

Sunt asistent medical intr-o sectie noua de Ingrijiri Paliative.As vrea sa stiu daca se acorda ceva sporuri pe aceasta sectie si daca da ,in baza carei legi.Rog raspuns urgent!!!!
Am cerut un raspuns scris :motivul pentru care nu se acorda sporul de 50%.....Deocamdata am primit un raspuns verbal:Nu exista normativele in baza carora sa se aplice legea 248,care a fost aplicata la spitalele unde ne-am interesat(Sp.Bacau,Sp.Alejd,Sp.Ploiesti).
Norbert333, utilizator
Solicitati sa va raspunda in scris ca sa vedeti exact motivul refuzului.
Am solicitat scris un raspuns si.....dupa 36 de zile am primit ....ceva.....nu-l pot numi raspuns,pentru ca este o copie dupa solicitarea facuta de catre directiune,catre minister(a fost facuta in luna iulie).Au spus ca poate sa dureze chiar si 6 luni pana o sa primim un raspuns din partea ministerului.
Eu am o dilema in privinta faptului ca la Ploiesti,unde este tot un Compartiment de paliatie de stat,au spus ca din moment ce nu li s-au aprobat posturi pe paliatie ca sa faca angajari,ei au hotarat sa treaca prin rotatie,de pe alte sectii,personal medical,ca sa asigure turele.De fiecare data cand trec pe paliatie(tot la 3 luni),li se fac acte aditionale,in care este specificata modificarea locului de munca+salarul in cuantum de....+sporul aferent sectiei de paliatie.........Asta vreau sa stiu:Azi,daca s-ar deschide o sectie de paliatie,pentru ca personalul medical sa poata beneficia de sporul de 50%,este necesara aprobarea ministerului sanatatii,apoliDSP-ul trebuie sa vina sa intocmeasca buletinul de spor in baza unui control si.....abia apoi poate sa fie adaugat sporul la salar????