Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decesul asociatului unic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decesul asociatului unic

Buna ziua , as vrea sa ma ajutati in urmatoarea problema : asociatul unic a unui SRL a decedat si unicul mostenitor ,fiul sau , este asociat unic intr-o alta SRL, din cate cunosc nu poate fi asociat unic in mai multe societati, ce se poate face?
Intr-o asemenea situatie mostenitorul isi poate cesiona partile sociale catre o terta persoana si astfel nu se va mai pune problema dublei calitati de asociat unic. In cazul in care doreste ca SRL-ul sa "ramana in familie" persoana catre care cesioneaza poate sa fie un membru al familiei/prieten apropiat.
Daca nu vrea sa cesioneze (vanda) partile sociale mostenite, atunci poate sa coopteze un al doilea asociat si astfe SRL-ul cu asociat unic se va transforma intr-un SRL cu 2 asociati.
Toate aceste inregistrari se vor face la Registrul Comertului si este indicat sa aveti ajutor de specialitate in redactarea actelor si inregistrarea dosarului.
multumesc mult pentru raspuns