Forum Discuţii juridice Executare silită Dobandirea unui imobil prin licitatie - executare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dobandirea unui imobil prin licitatie - executare silita - grevat de uzufruct viager pentru doi dintre cei trei debotori

doresc sa particip la o licitatie privind executarea silita a unui imobil (casa) grevat de:
- ipoteca in favoarea creditoarei (Reiffeisen) si
- de uzufruct viager in favoarea a doi dintre cei trei debitori (toti trei domiciliati in imobil) impotriva carora se face vanzarea la licitatie publica a imobilului respectiv.
Inteleg ca ipoteca se sterge odata cu adjudecarea imobilului si achitarea pretului. Ce se intampla cu uzufructul viager? Se anuleza, sau ramane valabil, noul proprietar urmand sa astepte decesul/ renuntarea de buna voie la uzufruct a beneficiarilor?
Cu multumiri,
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc foarte mult.