Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere CFR abuziv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere CFR abuziv

Buna seara,
Detin o locuinta fost canton CFR pe care am cumparat-o la randul meu de la o terta persoana. Terenul aferent constructiei este in propietatea CFR,exista un contract de inchiriere pe terenul aferent pentru care vechiul propietar al casei platea chirie 150lei/luna. Eu la cumparare nu am preluat contr. de inchiriere pt. ca mi-s-a parut abuziv.
Acum,CFR imi trimite notificari ca daca nu inchei un contr. de inchiriere va incepe sa foloseasca acest teren aferent.

1. Ar putea CFR folosi terenul cu destinatii care sa ma deranjeze..de ex. vreo forja,atelier samd. ?
2. Casa este dispusa in centrul terenului, as putea sa-i oblig printro hot. de instanta sa-mi dea servitute si spatiu de 2m de jur imprejurul casei ?
1. Da, ar putea, doar este proprietatea lor.
2. Da, ar putea sa va dea acest drept de servitute, dar ramane la aprecierea instantei in privinta suprafetei.
Multumesc