avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru si modul de calcul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru si modul de calcul

Am primit o instiintare de plata (in valoare de 487.41 lei) in baza unor decizii date de catre o institutie publica si doresc sa o contest in instanta.
Ma interseaza cat este taxa de timbru si care este modul de calcul al taxei de timbru.
Cel mai recent răspuns: tavyb2000 , utilizator 10:33, 19 Iulie 2015
Taxa de timbru este 39 lei, iar dispozitia legala in baza caraia se calculeaza este OG 80/2013
va multumesc mult pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu taxa timbru judiciar. danaa1 danaa1 Am avut un dosar pe rolul unei instanțe, am achitat taxa judiciar de timbru in cuantum de 100 lei pentru daune morale conf. art. 7 din OUG 80/2013. Procesul ... (vezi toată discuția)
Calcul taxă de timbru cismasu cismasu Mă confrunt cu o situație destul de ciudată. Concret, am introdus acțiune în contencios administrativ având obiectul obligația de a face (emitere ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare fara taxa Pilu Pilu Buna seara, as avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Pana acum am facut cateva actiuni pentru recuperarea taxei auto dar acum trebuie sa fac una pentru ... (vezi toată discuția)