Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dovezi in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dovezi in instanta

Buna ziua
as dori, daca se poate sa ma ajutati, in urmatoarea problema:
sunt angajat la o firma multinationala si intentionez sa dau firma in judecata pt nerespectarea contactului de munca, problema este ca dovezile pe care vreau sa le depun, corespondenta cu firma, anexe la CIM etc sunt in limba engleza, pentru aceste documente, trebuie depuse traduceri legalizate, sau este de ajuns sa le depun traduse de mine?
ianstef, utilizator
Pentru a evita o cheltuiala suplimentara puteti depune inscrisurile respective traduse de dvs si certificate cf cu originalul,doar daca instanta va solicita in mod expres le depuneti in varianta traducerii legalizate.Succes
"Cand inscrisurile sunt redactate intr-o limba straina ,ele se depun in copie certificata ,insotite de traducerea legalizata efectuata de un traducator autorizat."[Art.150(4) Noul Cod Proc.Civ.]