Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Va rog s-mi spuneti parerea dvs in legatura cu urmatorul caz: In data de 13.07.2015 o salariata a venit la serviciu, a avut o discutie cu prietenul administratorului, (acesta nu are nici o functie in firma), salariata ia vorbit urat, acesta i-a spus sa iasa din magazin, administratorul nu i-a adresat nici un cuvant, apoi angajata a plecat la ITM si spune ca a depus plangere ca nu a fost primita la serviciu. Din acea zi ea nu a mai venit la munca. In data de 20.07.2015, administratorul i-a trimis prin posta cu confirmare de primire convocarea prin care o anunta sa se prezinte pe 28.07.2015 sa-si rezolve situatia, in caz contrar pe 29.07.2015 i se desface contractul cf art 61 lit a. Odata cu convocarea ia trimis si o decizie prin care ii spune ca de la data de 13.07.2015 pana la data de 29.07.2015 are contractul suspendat. Referat nu i-a mai facut deoarece in firma sunt numai administratorul si inca 2 vanzatoare.
1.Este corect cum am procedat si mai ales daca am scris corect in decizie ca e suspendat pana la 29.07.2015? (eu cred ca se intelege ca e suspendat inclusiv 28.07.2015)?
2.Ce parere aveti, ce ar putea pati administratorul, angajata a spus ca il va da in judecata.
Multumesc -
Nu poate pati nimic administratorul , cel mai rau caz instanta poate anula decizia de concediere.

Convocarea nu se face pentru a-si solutiona situatia , ci pentru ecrcetarea disciplinara.
Daca nu s-a efectuat aceasta, atunci decizia de concediere este lovita de nulitate absoluta.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Da, dar angajatii firmei sunt numai inca 2 vanzatoare. Sa faca angajatorul in numele lui referatul si sa faca parte singur din comisie si procesul verbal?
Poate sa-i numeasca pe cei doi in comisia de disciplina sau poate unul singur. El poate face referatul.
Da, multumesc.
1.E bine daca transmit azi Revisal sa raportez inceperea suspendarii si apoi pe 29 sa transmit revisal cu incetarea suspendarii si totodata incetarea contractului de munca?
2. E vreo problema daca in decizie am scris perioada de suspendare de la 13.07 pana la data de 29.07 si nu 28.07, in cazuil in care ajunge in instanta?
3. Cand ii transmit majorarea salariului de la 01.07?
niko79, utilizator
1. Este bine cum doriti sa procedati.

2. Nu are nicio relevanta, data de 28.07. in opinia mea.

3. La incetarea suspendarii c.i.m.