Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Va rog s-mi spuneti parerea dvs in legatura cu urmatorul caz: In data de 13.07.2015 o salariata a venit la serviciu, a avut o discutie cu prietenul administratorului, (acesta nu are nici o functie in firma), salariata ia vorbit urat, acesta i-a spus sa iasa din magazin, administratorul nu i-a adresat nici un cuvant, apoi angajata a plecat la ITM si spune ca a depus plangere ca nu a fost primita la serviciu. Din acea zi ea nu a mai venit la munca. In data de 20.07.2015, administratorul i-a trimis prin posta cu confirmare de primire convocarea prin care o anunta sa se prezinte pe 28.07.2015 sa-si rezolve situatia, in caz contrar pe 29.07.2015 i se desface contractul cf art 61 lit a. Odata cu convocarea ia trimis si o decizie prin care ii spune ca de la data de 13.07.2015 pana la data de 29.07.2015 are contractul suspendat. Referat nu i-a mai facut deoarece in firma sunt numai administratorul si inca 2 vanzatoare.
1.Este corect cum am procedat si mai ales daca am scris corect in decizie ca e suspendat pana la 29.07.2015? (eu cred ca se intelege ca e suspendat inclusiv 28.07.2015)?
2.Ce parere aveti, ce ar putea pati administratorul, angajata a spus ca il va da in judecata.
Multumesc -
Ce parere aveti de aceasta decizie de incetare, sa mai modific ceva, articolele sunt corecte? (am adaptat un model mai vechi)
DECIZIA
Nr. 10/29.07.2015

Subscrisa SC …………………. SRL , cu sediul în ………………………………, CIF ……………………… reprezentata legal prin Dna …………………. în calitate de ADMINISTRATOR
Avand in vedere neprezentarea la locul de munca a dnei ………………… din data 13.07.2015 pana la data de 28.07.2015 si avand in vedere faptul ca s-a trimis convocarea (adresa nr. 03/20.07.2015 la domiciliul acesteia in vederea clarificarii situatiei printr-o scrisoare cu confirmare de primire, conform art. 251 alin. 1 din Codul Muncii, pana in data de 28.07.2015 nu s-a prezentat la punctul de lucru al societatii pentru realizarea cercetarii disciplinare prealabile, prevazut de art. 251 alin. 3 din Codul Muncii fiind incheiat Procesul verbal nr. 1/29.07.2015 emis in urma convocarii;
Avand in vedere faptul ca, salariata ………………………. a incalcat prevederile regulamentului intern, prin lipsa nemontivata a acestuia de la locul de munca ii sunt aplicabile dispozitiile art. 247 alin.(1) din codul muncii;

DECID

Art. 1 Incepand cu data de 29.07.2015, in temeiul art. 61 lit.“a” din Codul Muncii, se desface contractul individual de munca al dnei …………………………..
In perioada de la 13.07.2015 pana la 28.07.2015 a lipsit nemotivat.
Art. 2 Precizam ca fostul nostru salariat are/ nu are debite fata de subscrisa.
Art. 3 Prezenta decizie va fi comunicata salariatului in termen de 5 zile de la data emiterii cf. art. 252 alin. 3 din Codul Muncii.
Art. 4 Compartimentele personal si financiar-contabil data comunicarii, cf. art. 268 alin. 1 din Codul Muncii.

DIRECTOR,

Trebuie sa fie mentionate exactprevederile din reg.intern care au fost incalcate.
Cornel Vasile, Consilier juridic