avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Va rog s-mi spuneti parerea dvs in legatura cu urmatorul caz: In data de 13.07.2015 o salariata a venit la serviciu, a avut o discutie cu prietenul administratorului, (acesta nu are nici o functie in firma), salariata ia vorbit urat, acesta i-a spus sa iasa din magazin, administratorul nu i-a adresat nici un cuvant, apoi angajata a plecat la ITM si spune ca a depus plangere ca nu a fost primita la serviciu. Din acea zi ea nu a mai venit la munca. In data de 20.07.2015, administratorul i-a trimis prin posta cu confirmare de primire convocarea prin care o anunta sa se prezinte pe 28.07.2015 sa-si rezolve situatia, in caz contrar pe 29.07.2015 i se desface contractul cf art 61 lit a. Odata cu convocarea ia trimis si o decizie prin care ii spune ca de la data de 13.07.2015 pana la data de 29.07.2015 are contractul suspendat. Referat nu i-a mai facut deoarece in firma sunt numai administratorul si inca 2 vanzatoare.
1.Este corect cum am procedat si mai ales daca am scris corect in decizie ca e suspendat pana la 29.07.2015? (eu cred ca se intelege ca e suspendat inclusiv 28.07.2015)?
2.Ce parere aveti, ce ar putea pati administratorul, angajata a spus ca il va da in judecata.
Multumesc -
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:20, 30 Iulie 2015
Ce parere aveti de aceasta decizie de incetare, sa mai modific ceva, articolele sunt corecte? (am adaptat un model mai vechi)
DECIZIA
Nr. 10/29.07.2015


Subscrisa SC …………………. SRL , cu sediul în ………………………………, CIF ……………………… reprezentata legal prin Dna …………………. în calitate de ADMINISTRATOR
Avand in vedere neprezentarea la locul de munca a dnei ………………… din data 13.07.2015 pana la data de 28.07.2015 si avand in vedere faptul ca s-a trimis convocarea (adresa nr. 03/20.07.2015 la domiciliul acesteia in vederea clarificarii situatiei printr-o scrisoare cu confirmare de primire, conform art. 251 alin. 1 din Codul Muncii, pana in data de 28.07.2015 nu s-a prezentat la punctul de lucru al societatii pentru realizarea cercetarii disciplinare prealabile, prevazut de art. 251 alin. 3 din Codul Muncii fiind incheiat Procesul verbal nr. 1/29.07.2015 emis in urma convocarii;
Avand in vedere faptul ca, salariata ………………………. a incalcat prevederile regulamentului intern, prin lipsa nemontivata a acestuia de la locul de munca ii sunt aplicabile dispozitiile art. 247 alin.(1) din codul muncii;

DECID

Art. 1 Incepand cu data de 29.07.2015, in temeiul art. 61 lit.“a” din Codul Muncii, se desface contractul individual de munca al dnei …………………………..
In perioada de la 13.07.2015 pana la 28.07.2015 a lipsit nemotivat.
Art. 2 Precizam ca fostul nostru salariat are/ nu are debite fata de subscrisa.
Art. 3 Prezenta decizie va fi comunicata salariatului in termen de 5 zile de la data emiterii cf. art. 252 alin. 3 din Codul Muncii.
Art. 4 Compartimentele personal si financiar-contabil data comunicarii, cf. art. 268 alin. 1 din Codul Muncii.

DIRECTOR,


Trebuie sa fie mentionate exactprevederile din reg.intern care au fost incalcate.
Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convocare salariat niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, am facut o prostie. Am trimis unei salariate convocare si i-am scris corect sa se prezinte pe data de 28.07.2015, pentru ... (vezi toată discuția)
Cercetare abatere disciplinara gh3gh1 gh3gh1 Angajatorul a primit o sesizare despre o abatere disciplinara a unui salariat. Dar la data primirii sesizarii, salariatul intrase cu doua zile inainte in ... (vezi toată discuția)
Concediul medical si cercetarea disciplinara mmarianne mmarianne Buna ziua, As dori sa stiu ce se intampla in cazul in care un salariat, convocat pentru o cercetare disciplinara ( a semnat de luare la cunostinta ) intra ... (vezi toată discuția)