Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Va rog s-mi spuneti parerea dvs in legatura cu urmatorul caz: In data de 13.07.2015 o salariata a venit la serviciu, a avut o discutie cu prietenul administratorului, (acesta nu are nici o functie in firma), salariata ia vorbit urat, acesta i-a spus sa iasa din magazin, administratorul nu i-a adresat nici un cuvant, apoi angajata a plecat la ITM si spune ca a depus plangere ca nu a fost primita la serviciu. Din acea zi ea nu a mai venit la munca. In data de 20.07.2015, administratorul i-a trimis prin posta cu confirmare de primire convocarea prin care o anunta sa se prezinte pe 28.07.2015 sa-si rezolve situatia, in caz contrar pe 29.07.2015 i se desface contractul cf art 61 lit a. Odata cu convocarea ia trimis si o decizie prin care ii spune ca de la data de 13.07.2015 pana la data de 29.07.2015 are contractul suspendat. Referat nu i-a mai facut deoarece in firma sunt numai administratorul si inca 2 vanzatoare.
1.Este corect cum am procedat si mai ales daca am scris corect in decizie ca e suspendat pana la 29.07.2015? (eu cred ca se intelege ca e suspendat inclusiv 28.07.2015)?
2.Ce parere aveti, ce ar putea pati administratorul, angajata a spus ca il va da in judecata.
Multumesc -
1.Nu ar fi mai bine sa operez in Revisal si sa il si transmit pe 29.07 tot ? (ma incadrez in termen ). Adica, inceperea si incetarea suspendarii (13.07-28.07), majorarea salariului de la 01.07 si incetarea contractului cu 29.07? Deoarece, m-am gandit ca daca operez suspendarea si ea poate vine cu un concediu medical, nu mai e corect.
2. Nu stiu cum sa fac cu majorarea salariului pentru ca, ea nu o sa vrea sa semneze un act aditional. E bine sa fac o decizie numai pentru ea? (pentru celelalte 2 angajate deja s-a transmis cu act aditional).
Puteti opera toate aceste mentiuni in aceeasi zi.

Puteti emite decizie de majorare a salariului.
Multumesc foarte mult
Astazi la ora 10 ar fi trebuit ca salariata sa se prezinte la societate, dar nu a venit, nu stim nimic de ea, dar nici de la posta nu s-a intors confirmarea. Maine ar fi trebuit sa-i incetez contractul. Este bune sa fac asa?
La art 252 alin 1 spune ca dupa 30 zile se aplica sanctiunea. Ar trebui sa astept 30 zile de la data la care nu s-a mai prezentat, respectiv 13.07 pentru incetarea contractului?
Decizia ICCJ nr. 16/2012 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 817 din 5 decembrie 2012, prin care se admite recursul in interesul legii inaintat de Procurorul General al Romaniei, astfel :

Pentru considerentele aratate, in temeiul art. 3307 cu referire la art. 329 din Codul de procedura civila, astfel cum a fost modificat si completat prin Legea nr. 202/2010, Legea nr. 71/2011 si Legea nr. 60/2012,

INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE
In numele legii

D E C I D E
Admite recursurile in interesul legii declarate de Avocatul Poporului si procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si stabileste ca:
In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.
Obligatorie, potrivit art. 3307 alin. (4) din Codul de procedura civila.
Pronuntata in sedinta publica astazi, 12 noiembrie 2012.

Prin urmare, termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.