Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eroare Materiala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eroare Materiala

As dori un raspuns la urmatoarul aspect:

In ce fel si in baza carui articol din codul de procedura penala se poate face o cerere de corectare eroare materiala in cazul unei ordonante la un dosar penal ?
NCPP:

Art. 278

Îndreptarea erorilor materiale

(1) Erorile materiale evidente din cuprinsul unui act procedural se îndreaptă de însuşi organul de urmărire penală, de judecătorul de drepturi şi libertăţi sau de cameră preliminară ori de instanţa care a întocmit actul, la cererea celui interesat ori din oficiu.

(2) În vederea îndreptării erorii, părţile pot fi chemate spre a da lămuriri.

(3) Despre îndreptarea efectuată organul judiciar întocmeşte, după caz, un proces-verbal sau o încheiere, făcându-se menţiune şi la sfârşitul actului corectat.