Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... in temeiul carui articol pot depune cerere de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

in temeiul carui articol pot depune cerere de indreptare a propriilor erori materiale?

In temeiul carui articol pot depune cerere de indreptare a propriilor erori materiale?
Indreptarea erorilor materiale se poate face potrivit art.442 NCPC dar, se refera la erorile materiale ale instantei, nu ale partilor din proces.
Mi-am dat seama si eu ca nu pot face cf. art. 278 din CPP dupa ce mi-a atras atentia instanta. Ma intreb daca pot face cf. art. 277 din CPP acum, altfel sub forma de memoriu si cf. art. 349 "pentru lamurirea completa a imprejurarilor cauzei in scopul aflarii adevarului"

CPP
Art. 277 - Modificari in acte procedurale
(1) Orice adaugare, corectura ori suprimare facuta in cuprinsul unui act procedural este luata in considerare numai daca aceste modificari sunt confirmate in scris, in cuprinsul sau la sfarsitul actului, de catre cei care l-au semnat.
(2) Modificarile neconfirmate, dar care nu schimba intelesul frazei, raman valabile.
(3) Locurile nescrise in cuprinsul unei declaratii trebuie barate, astfel incat sa nu se poata face adaugari.

CPP
Art. 278 - Indreptarea erorilor materiale
(1) Erorile materiale evidente din cuprinsul unui act procedural se indreapta de insusi organul de urmarire penala, de judecatorul de drepturi si libertati sau de camera preliminara ori de instanta care a intocmit actul, la cererea celui interesat ori din oficiu.
(2) In vederea indreptarii erorii, partile pot fi chemate spre a da lamuriri.
(3) Despre indreptarea efectuata organul judiciar intocmeste, dupa caz, un proces-verbal sau o incheiere, facandu-se mentiune si la sfarsitul actului corectat.
Precizați la instanta care sunt erorile materiale și se va analiza.
Se va lua act de eroarea materiala respectiva.