Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa ccc

buna ziua, sunt in ccc pana in feb 2016. in feb o sa depun actele pt somaj, cim mi-a incetat in oct 2014. as vrea sa va intreb, in cazul in care ma inscriu la posliceala de stat mai pot benef de somaj la terminarea ccc. va multumesc anticipat. o zi buna
1. - Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de cel mult 12 luni de la data incetarii contractului individual de munca (CIM), chiar daca sunteti in CCC.
- Mergeti acum si va inregistrati la Agentia de Somaj, mai aveti timp.
- Va veti inregistra dar nu veti primi indemnizatie de somaj decat dupa ce se termina CCC.

2. In calitate de fost salariat caruia i-a incetat CIM putut beneficia de indemnizatie de somaj chiar daca urmati cursurile unei forme de invatamant.

3. Vedeti ca v-am mai raspuns la asemenea probleme si pe:

www.avocatnet.ro/content/for...
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane