avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului art 102/3/e din OUG 195/2002
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului art 102/3/e din OUG 195/2002

Buna ziua

Am fost surprins de aparatul radar cu o viteza de 101 km/h in localitate (mi-a aratat filmarea dar nu se vedea numarul masinii, nici macar masina ci doar 2 faruri, fiindca era noapte), mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile + amenda 945 lei.
In pv se mentioneaza ca "Fapta savarsita este prevazuta de art. 121/1 din HG 1391/06 si sanctionata de art. 102/3/e din OUG 195/02''.

Este corecta incadrarea juridica prin art 102/3/e din OUG 195/2002 ? din ce am gasit eu se refera la ''conducerea unui vehicul cu tracţiune animală neînregistrat'' ceea ce nu are nici o legatura cu ''fapta'' mea.

Daca fac contestatie pot sa mai dau examen pentru reducerea suspendarii la 30de zile?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Costel DRAGOMIR , Avocat 15:57, 24 Iulie 2015
Politistul a mentionat corect textul de lege adica art.102 alin.3 lit e din OUG nr.195/2002 cu modificarile si completarile ulterioare.
ART. 102
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
e) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic


Daca considerati ca nu va faceti vinovat de savarsirea contraventiei retinute in sarcina dvs. puteti face plangere impotriva procesului-verbal in termen de 15 zile calculate de la momentul intocmirii/comunicarii actului sanctionator.

In ceea ce priveste reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce pe drumurile publice...nu putem da un raspuns concret. Aceasta masura de reducere/prelungire/respingere este lasata la latitudinea comandantului politiei rutiere, persoana care analizand solicitarea dvs. poate sau nu sa reduca aceasta perioada deci, nu e obligatoriu.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2015
Costel DRAGOMIR, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. limita ... adinamarianamaghiar@yahoo.com adinamarianamaghiar@yahoo.com Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita fiind de 50km. Mi a fost suspendat permisul pt 120 zile si am primit amenda 870lei . In codul ... (vezi toată discuția)
Radar filofteea filofteea Bună ziua, azi circuland pe un drum județean, la întrare în localitate sub tăblița de cu denumirea localității era și tăblița cu limita de 50 km/h. ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu reducerea perioadei de suspendare de la 90 la 60 de zile. Tms90 Tms90 Buna ziua, In data de 24.02.2021 am fost sanctionat cu suspedarea exercitarii dreptului de a conduce pentru 90 de zile si 1885 lei amenda, pentru incalcarea ... (vezi toată discuția)