Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului art 102/3/e din OUG 195/2002
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului art 102/3/e din OUG 195/2002

Buna ziua

Am fost surprins de aparatul radar cu o viteza de 101 km/h in localitate (mi-a aratat filmarea dar nu se vedea numarul masinii, nici macar masina ci doar 2 faruri, fiindca era noapte), mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile + amenda 945 lei.
In pv se mentioneaza ca "Fapta savarsita este prevazuta de art. 121/1 din HG 1391/06 si sanctionata de art. 102/3/e din OUG 195/02''.

Este corecta incadrarea juridica prin art 102/3/e din OUG 195/2002 ? din ce am gasit eu se refera la ''conducerea unui vehicul cu tracţiune animală neînregistrat'' ceea ce nu are nici o legatura cu ''fapta'' mea.

Daca fac contestatie pot sa mai dau examen pentru reducerea suspendarii la 30de zile?

Multumesc anticipat.
Politistul a mentionat corect textul de lege adica art.102 alin.3 lit e din OUG nr.195/2002 cu modificarile si completarile ulterioare.
ART. 102
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
e) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic

Daca considerati ca nu va faceti vinovat de savarsirea contraventiei retinute in sarcina dvs. puteti face plangere impotriva procesului-verbal in termen de 15 zile calculate de la momentul intocmirii/comunicarii actului sanctionator.

In ceea ce priveste reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce pe drumurile publice...nu putem da un raspuns concret. Aceasta masura de reducere/prelungire/respingere este lasata la latitudinea comandantului politiei rutiere, persoana care analizand solicitarea dvs. poate sau nu sa reduca aceasta perioada deci, nu e obligatoriu.
Costel DRAGOMIR, Avocat