Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,
am primit la firma la care lucrez o adresa, o somatie si un titlu executoriu emise de o primarie pentru un coleg care nu a platit o amenda din 2012. In adresa ni se solicita in temeiul art 149 din OG 92/2003 sa infiintam poprire pe salariu. In titlu executoriu nu este mentionat nici numele primariei (doar stampila ,, consiliul local'')
nici nr de dosar de executare silita. Intrebarea este urmatoarea: are firma obligatia sa-i infiinteze poprire pe salariu colegului nostru? Ce trebuie sa facem?
Da, sunteti obligata sa infiintati poprirea in termen de 15 zile de la primirea somatiei si a titlului executoriu insa, puteti solicita printr-o adresa oficiala creditoarei lamuririle necesare: cu privire la nr. de dosar, etc .
Costel DRAGOMIR, Avocat