avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen de intrare in vigoare sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen de intrare in vigoare sanctiune

buna ziua.
1.)juridic vorbind care este termenul de aducere la cunostinta a unei decizii de desfacere contract ind. de munca, adica termenul de la care curg cele 30 zile pentru a o contesta la Tribunal.
Daca o trimit cu scrisoare cu conf. de primire (eu mi-am schimbat domiciliul), am inteles ca urmatorul pas legal este cu executor judecatoresc??
In concluzie data la care se considera adusa la cunostinta este data semnarii in fata executorului!!
2.)Pana atunci drepturile salariale se achita in continuare?, sau asa cum scrie in decizie, ca incepand cu data xxxxx, decizia se aplica (adica si drepturile salariale!), cu toate ca eu nu am luat la cunostinta sub semnatura de acesta decizie??!!
3.)In astfel de cazuri nu exista un termen de preaviz, ca in cazul demisiei??
4.)Daca la data cand a fost desfacut contractul de munca, eu eram in litigiu (proces privind contestarea unor decizii de sanctionare, plangere penala si urmarire penala formulate/aflate in faza de ancheta impotriva dir. tehnic - seful direct) stiam de la cineva, faptul ca nu se poate concedia aceea persoana!!
MULTUMESC ANTICIPAT!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:00, 27 Iulie 2015
1. Termenul de comunicare este de 5 zile de la data emiterii deciziei, conform art.252 alin.3 C.mun.

2.termenul de contestare incepe sa curga de la data comunicarii deciziei.

3. Salariile se achita pana la data incetarii c.i.m. si nu pana la data comunicarii deciziei de incetare a c.i.m.

4. In cazul concedierilor disciplinare nu se acorda preaviz.

5. Nu are relevanta faptul ca erati in litigiu cu angajatorul si acesta va concediat.
Daca o trimit cu scrisoare cu conf. de primire (eu mi-am schimbat domiciliul), am inteles ca urmatorul pas legal este cu executor judecatoresc??
In concluzie data la care se considera adusa la cunostinta este data semnarii in fata executorului judecatoresc, in cazul in care nu ridic recomandata de la posta, NU??
Da, este data semnarii procesului-verbal prin care se inmaneaza decizia respectiva de catre executorul judecatoresc.

De la aceasta data incepe sa curga termenul de contestare in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintare post ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, Am urmatoarea speta , la care am nevoie de ajutor dvs.: - unui angajat i s-a desfiinta postul , a fost anuntata, s-a intocmit decizie insa ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva Mariana Petriuc Mariana Petriuc fratele meu a primit o decizie prin care I se comunica decizia societati de a-l concedia. Decizia prcizeaza motivele care stau la baza luarii deciziei, peroada ... (vezi toată discuția)
Demisie ignorata gigelas gigelas Buna seara, Un angajat,care nu primea salariul la timp,a decis sa demisioneze invocand art.81 alin.(8) - din vina angajatorului. A depus demisia,insa ... (vezi toată discuția)