avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca perioada determinata formator curs ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca perioada determinata formator curs fonduri europeane

Buna ziua,
Am avut un contract de munca pe periada determinata ( 3 luni) ca formator la o firma care organizeaza cursuri cu fonduri europene....cu 120 de ore /luna, s-a anuntat cursul s-au facut demersurile necesare dar nu s-a format grupa de 28 cursanti necesar pentru a incepe cursul. Contractul a incetat.....grupa de cursanti aproape s-a format ....cer copii de la acte ...etc. Intrebarea mea este ....in cele 3 luni am avut activitate....nici bani nu am luat...:) dar ei ca firma angajatoare cum m-au inregistrat in revisal....plus achitarea datoriilor catre stat aferente contractului ( vechime, somaj , cas) . Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:36, 25 Iulie 2015
Anterior inceperii activitatii angajatorul are obligatia de a inregistra c.i.m.

Nepalata salariului nu are nicio legatura cu inregistrarea unui c.i.m. in revisal si poate face obiectul unei :
- sesizari catre ITM/Inspectia Muncii
- actiuni in intanta in termen de maxim 3 ani de la data de cand trebuia achitat salariul
- proceduri de mediere.

Stiu ca angajatorul are obligatia de a inregistra CIM in revisal.....si de a achita catre stat ...etc....nu pot cere bani pentru ca nu am lucrat din "vina" lor ...nu am predat.....dar cum poti angaja un om 3 luni , inceteaza contractul ....cum il treci in stat de plata.....3 luni nelucrate .....
La perioada nedeterminata scrie 3 luni ...de la data ...pana la data ...pe perioada suspendarii titularului de post.
Sunt obligati sa va acorde salariul chiar daca nu ati muncit din vina lor.

In acest sens, avem dispozitiile art.164 alin.3 C.mun.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pot cere fluturasii de salarii chiar daca sunt cu 0 lei? Multumesc.
Puteti solicita acest lucru angajatorului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formare profesionala si act aditionale apetra apetra In societate se organizeaza cursuri de formare (de limbi straine, altele specifice domeniului de activitate in care ne desfasuram activitatea, de management ... (vezi toată discuția)
Modificare in revisal elenailie elenailie cu cat timp inainte de incetarea contractului de munca conform art. 65 alineat 1 se poate transmite modificarea in revisal? va multumesc. (vezi toată discuția)
Bună ziua, în luna februarie m-am înscris la un curs online ... Otilia_1 Otilia_1 Bună ziua, în luna februarie m-am înscris la un curs online cu durata de 4 luni . Prețul acestuia era de 4800, ce se puteau achita integral sau în 4 rate ... (vezi toată discuția)