avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare asistent personal de catre primarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare asistent personal de catre primarie

buna tuturor.! am o problema si sper sa primesc niste raspunsui aici , avem un baiel de 9 ani cu certificat de handicap grav accentuat (gradu 1 cu insotitor) ,de curan ne-am mutat de la oras la tara , si schimband domiciliul domnul primar din comuna care ne-am mutat nu vrea sa ne angajeze ca asistent personal ,pe motiv ca nu are fonduri pt plata cartiilor de munca , mentionez ca in cei 8 ani cat am locuit in oras sotia a fost angajata de catre primarie ca asistent personal. din cate am inteles este lege data ca persoanele cu handicap grav sa fie angajate de catre primariile unde apartin. sper ca am postat in locul potrivit intrebarea . multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:21, 26 Iulie 2015
Contractul individual de munca al asistentului personal se incheie cu primaria localitatii de domiciliu sau resedinta a persoanei cu handicap grav, dupa caz, in termen de maximum 30 de zile de la data inregistrarii cererii. (Art. 39. - (1) Lege nr. 448/2006).

Prin urmare, depuneti cererea de angajare ca asistent personala la Primaria in raza careia domiciliati.

Pentru a fi incadrata ca asistent personal, persoana respectiva se va prezenta la primaria localitatii de domiciliu sau de resedinta a persoanei cu handicap grav si va depune un dosar continand urmatoarele documente:
a) cerere de angajare;
b) copie de pe actele de identitate si de stare civila;
c) copie de pe actele de studii;
d) cazier judiciar;
e) adeverinta medicala eliberata de medicul de familie sau de alta unitate sanitara autorizata, care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare;
f) acordul persoanei cu handicap sau, dupa caz, al reprezentantului legal al acesteia ori al familiei, exprimat in scris, pentru angajare;
g) declaratie pe propria raspundere ca va respecta obligatiile prevazute la art. 38 din lege.
h) acordul directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului, exprimat in scris, referitor la optiunea parintilor sau reprezentantilor legali ai copilului cu handicap grav, adultilor cu handicap grav ori reprezentantilor legali ai acestora, cu exceptia celor cu handicap vizual grav. (Art. 25. - (1) HG 268/2007)

Angajarea asistentului personal se face in maximum 30 de zile de la depunerea dosarului cu documentele prevazute. In aceasta perioada, primaria localitatii de domiciliu sau de resedinta a persoanei cu handicap grav face demersurile necesare in vederea efectuarii anchetei sociale la domiciliul sau resedinta persoanei care doreste sa se angajeze ca asistent personal. (Art. 25. - (2) HG 268/2007)
[ link extern ]
multumesc pt raspuns. noi am depus cererea de angajare la primarie , si raspunsul a fost ca nu se fac angajari pe motiv ca nu sunt fonduri pt a plati cartile de munca ! intrebarea ar fi ce as putea sa fac in continoare , fiind lege data pt angajarea asistentilor personali, ma gandesc sa actionez in judecata primaria . multumesc anticipat
Intr-adevar, promovati o actiune in instanta impotriva Primariei pentru a fi obligata la incheierea c.i.m.
multumesc pt raspuns , cat la suta sanse sa mi se rezolve problema credeti ca as avea daca actionez in judecata ,multumesc
Nimeni nu va da un procent exact privind admiterea cererii dvs, dar nici cu privire la respingerea actiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechimea în munca BoldorA BoldorA Buna ziua Tatăl meu este o persoana cu handicap grav,din 1997 ,iar mama este insotitor .Cei de la primărie nu au vrut nici in ziua de azi să o angajeze pt ... (vezi toată discuția)
Pensionar imobilizat la pat MariaBurcu MariaBurcu buna ziua, Bunica mea pensionara, vaduva, care locuieste singura, in varsta de 78ani a suferit o pareza acum 2 saptamani in urma careia a ramas imobilizata la ... (vezi toată discuția)
Compatibilitate casandrescu_carmen casandrescu_carmen Asistentul personal al unei persoane cu handicap, este considerat angajat al primariei ? Un consilier local poate fi angajat ca asistent personal la o ... (vezi toată discuția)