Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita imobil cu drept de abitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita imobil cu drept de abitatie

Buna ziua
As avea 2 intrebari:
- sunt copropietar impreuna cu bunica al unui apartament.Ea si-a instrainat partea printr-un contract de intretinere.Nu era normal si legal sa fiu anuntata de catre notar in momentul cand s-au realizat actele intre bunica si terta persoana mai ales ca are drept de abitatie?
- Ne-am judecat timp de 5 ani pentru iesirea din indiviziune,am castigat si in momentul de fata apartamentul se va executa silit.Am inteles ca trebuie bunica sa primeasca o sulta pt dreptul de abitatie? Din suma totala cu care se vinde apartamentul sau doar din partea tertei persoan?.Pentru ca nu vad de ce as plati eu pentru sulta atata timp cat nu am stiut de acest contract de intretinere
Multumesc pentru raspunsuri
Nu scrie in hotarare ce sulta si cui? Coproprietarul ar trebui sa o despagubeasca, nu dv., insa depinde de hotarare.