Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala

In urma unui accident din 05.07.2015, masina Logan 1.5 dci, an fabricatie2007, 101000km la bord,stare f.buna cu ITP recent, a fost avariata si am primit polita RCA de la soferul vinovat.
Asiguratorul RCA mi-a notificat :
- a stabilit dauna totala si valoarea masinii de 7832 lei, conform normelor ASF nr 23/2015, aplicand programul electronic.
- Imi ofera despagubirea in 2 variante: a. Suma de 5874 lei si epava ramane la mine b.suma de 7832 lei pentru reparatia masinii pentru care sa aduc documente doveditoare si verificarea masinii.
Va rog sa-mi spuneti cum se stabileste valoarea unei masini pentru despagubire conform legislatiei. Va intreb intrucat cu suma mai sus mentionata nu pot achizitiona o masina similara, majoritatea ofertelor din piata fiind de peste 3000 euro. Pentru reparatie de asemenea ar trebui sa suport mult cost suplimentar. Astfel stand situatia cred ca exista o greseala de evaluare. Va multumesc.
ecateftpensie, utilizator