avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Seful meu ma arde la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Seful meu ma arde la salariu

Buna ziua,pana acum cateva luni eram multumit la locul de munca,de curand (4luni) sunt "ars" la salariu,adica la luna iunie 2015 cu un salariu de incadrare de 1164 lei plus spor de lucru sistematic 58 lei plus 203 lei bonus pe cantitatea carata,am iesit la un salariu de 1425 lei brut ,cu 1 copil minor in intretinere.Ca banuti in mana am primit 300 lei avans si 585 lei lichidare ,100 lei fiind garantia oprita lunar. Atentie,pontat cu 168 de ore adica 21 de zile lucratoare,cu toate ca programul meu este de luni pana duminica inclusiv uneori si 10/12 ore ...Ce pot sa fac,nu e o problema cu munca,muncesc si 24/24 dar sa fiu platit corect !
Domnule,
sunt om batran, pensionat de curand...singura solutie este munca in alta tara...chiar daca te arde si acolo cineva la salariu, poate ai sansa sa nu fie un frate roman!
Stimate Domn aveti mare dreptate,dar avand in vedere situatia mea familiala,casatorit si un copil de 4 ani,nu imi permit sa plec in strainatate,copilul asta are nevoie de ambii parinti langa el pentru a primi o educatie adecvata,eu stiu din propria mea experienta,as putea sta si sclav pe plantatie cum se zice ,munca non stop,dar sa fiu platit corect.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
dragonu89 a scris:

Stimate Domn aveti mare dreptate,dar avand in vedere situatia mea familiala,casatorit si un copil de 4 ani,nu imi permit sa plec in strainatate,copilul asta are nevoie de ambii parinti langa el pentru a primi o educatie adecvata,eu stiu din propria mea experienta,as putea sta si sclav pe plantatie cum se zice ,munca non stop,dar sa fiu platit corect.


Nu am inteles nimic. Dvs. ar trebui sa aveti un contract de munca, unde este trecut salariul de baza si alte drepturi, daca este cazul, cand v-ati luat banii ati primit un fluturas, sau ati semnat un stat de plata, unde este trecut cat ati lucrat, ce retineri s-au facut si cat trebuie sa primiti in mana. Aveti asa ceva?
Daca cu vreuna din rubrici nu sunteti de acord, faceti o scrisoare catre patron, pe care o inregistrati la registratura, in care cereti lamuriri. Daca va considerat abuzat, cerere de chemare in instanta la tribunalul teritorial; litigiile de munca sunt scutite de taxe.
Alte demersuri, cum ar fi sesizarea la ITM, acatiste, etc., pot ajuta, dar numai justitia va poate da banii inapoi. Invatati de acum, sa va aparati drepturile, altfel ajungeti ca pensioanrul care va recomanda sa plecati din tara.
am semnat stat de plata ,se semneaza pe data de 15/30 a lunii insemnand avansul si lichidarea,am primit fluturas luna de luna,in CM se specifica durata serviciului respectiv de luni pana vineri un program de 8 ore.Chestia ca la noi la distributie paine se lucreaza si sambata si duminica,care in mod normal ar trebui sa primi zile libere,ceea ce la noi nu este cazul,dar nici sa ni le plateasca.Adica practic sambata si duminica muncesc in folosul comunitatii.Iar in cursul saptamanii daca nu suntem programati la munca si dupa program o perioada de 4 ore *(peste cele 8 normale de lucru) suntem pusi la munca prin curte,demolari etc.ceea ce nu este ok atat timp cat nu este domeniul de activitate al meu si nu mi s-a prelucrat protectia muncii in acest sens.Cred ca o sa incerc sa vorbesc cu directorul pe aceasta tema,eventual voi cere lamuriri si restituirea orelor suplimentare prin instanta.Va multumesc pentru sfaturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Weekend liber Adrian_P87 Adrian_P87 Buna ziua! Lucrez in cadrul unui hipermarket, avand un program de 9 ore de munca si una de pauza de masa, desi in contract se stipuleaza 8 ore de munca. In ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare ! dinamo99 dinamo99 Depasirea orelor legale de munca,precizez ca nu se platesc orele suplimentare si nici nu se compenseaza cu zile libere In luna Octombrie am avut 182 de ore ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , lucrez la o firma ca si paznic de noapte angajat ... GabrielM85 GabrielM85 Buna ziua , lucrez la o firma ca si paznic de noapte angajat cu 3000 de lei in c.i.m. real in mana am primit doar 1500 de lei lunar in ultimele 6 luni de cand ... (vezi toată discuția)