avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu

Buna seara dupa cat timp de la angajare am dreptul legal la concediu de odihna? dupa 6 luni de la angajare as avea dreptul sau nu,si cate zile?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:30, 30 Iulie 2015
In prezent, Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

Prin urmar, efectuarea CO nu mai este conditionata de desfasurarea activitatii o anumita perioada de timp ... astfel, salariatul isi poate lua CO si dupa o luna de zile de activitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la banii de concediu neefectuat? muresanfc muresanfc Daca sunt angajata de 6 luni la o firma privata, am dreptul la bani de concediu neefectuat? Va multumesc anticipat ! (vezi toată discuția)
Concediu de odihna - angajat nou MayaVeve MayaVeve Buna ziua! Am o mica nelamurire in ceea ce priveste CO. M-am angajat pe data de 14.11.2016. In CIM scrie clar la concediu ca durata acestuia (CO) este de 21 de ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu restant echoo echoo sunt angajat pe durata nedeterminata de cc 6 luni si anul trecut nu am beneficiat de concediul de odihna , intrebarea mea este care-i termenul legal pana la ... (vezi toată discuția)