Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interval de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interval de munca

In contractul de munca am obligatia sa specific care este intervalul in care se desfasoara activitatea (8 - 16) sau este suficient sa mentionez 8 ore/zi?
Art. 17 alin(3)Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul , dupa caz , va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente :
litera l : durata normala a muncii , exprimata in ore/zi , ore/ saptamina ;
Este suficient 8ore/zi 40 ore/saptamina
Conform Ordinului nr. 64/2003 pentru aprobarea modelului-cadru al contractului individual de muncă :

Lit. H. Durata muncii:
1. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de ___ ore/zi,___ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ________(ore zi / ore noapte)

b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern / contractului colectiv de munca aplicabil.

2. O fractiune de norma de _____ ore/zi (cel putin 2 ore/zi), _____ ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ___ (ore zi/noapte)
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecintelor acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic