Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare acte penale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare acte penale

Buna seara./ziua.
Sunt in situatia in care doresc sa obtin permisul de conducere ctg. B.
Acesta a fost anulat pentru o infractiune la Codul rutier, condamnare cu suspendare, a trecut si termenul de incercare (a fost acum 11 ani).
Nu mai am actele in original ale Tribunalului sau Judecatoriei, si acum sunt stabilit in alt judet, mult mai departe!
Pentru a reobtine permisul si pt. a nu face scoala de soferi ca cei incepatori, am inteles de la permise auto ca-mi trebuie : in original Hotararea instantei, chitanta de amenda, cazierul pt.a face un dosar !
INTREBARE: Cum trebuie sa procedez pentru a obtine o copie autentificata (similar cu originalul) a acelei horarari emise acum 10 ani de aceea instanta?
Cum si cui trebuie sa ma adresez pt. acesta, si pt. anu merge pana in acel judet, pt. ca cred ca m-ar costa mai mult decat scoala de soferi toata traba asta?!
Nu exista si o alta modalitate prin care Politia sau Tribunalul din actualul meu municipiu sa faca demersurile (la solicitarea mea binenteles) pt. a recupera acele documente?
Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile si regulile in acesta speta!
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua.
Nu stiti daca in astfel de cauze la dosar poate sa existe si o copie a amenzii primite, pt. a o legaliza si pe acesta? Iar daca nu exista, eu originalul nu-l mai am, nu se mai poate obtine permisul pe acesta cale? Este obligatorie acesta chitanta? Eu daca spun ca nu am primit amenda se poate verifica?
Multumesc anticipat!