Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Masina parcata pe spatiul comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Masina parcata pe spatiul comun

Buna ziua! As dori sa adresez o întrebare si totodata sa obtin o solutie la o problema. Este vorba despre un imobil cu parcare la demisol si subsol. Unul dintre locatari a parcat masina pe spatiul comun (care reprezinta cale de acces catre lift si spatiu de manevra) de la demisol îngreunând f mult accesul la locurile de parcare de la acest nivel si blocand totodată si accesul la liftul auto. L-am sunat si mi-a spus ca a parcat acolo pentru ca nu mergea liftul si ca este plecat din tara. Ce este de făcut intr-o asemenea situatie? De competenta cui tine? Va mulțumesc!
Apelati la politia locala sa se ia masura de a muta masina pentru a folosi calea de acces si/sau liftul.
Puteti sesiza oficial SPR care detine competente in astfel de situatii si care poate dispune sanctionarea vinovatului pentru parcare in loc nepermis
Nici Politia locala si nici politia rutiera nu au competente in interiorul imobilului.
Adresati-va parchetului cu o plangere de tulburare de posesie ,atunci.