Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, postez aici in speranta ca voi gasi cea mai ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, postez aici in speranta ca voi gasi cea mai buna cale ...

Buna ziua, postez aici in speranta ca voi gasi cea mai buna cale de a mi se face dreptate.Locuiesc intru-un bloc care are la subsol 5 garaje proprietate privata.In fiecare garaj accesul se face prin usa glisanta cu telecomanda.Prin intrarea principala in subsol am acces pe culoar,fiind propietarul celui de al doilea garaj,toate asezate in linie.Problema in spetza este ca propietarul celui de-al treilea garaj(vecinul meu),sa obisnuit sa isi parcheze una din cele doua masini pe care le detine,exact in fata usii garajului dansului,pretextind diferite motive(cred ca isi mai tine si o motocicleta,o alta masina sau foloseste garajul in alte scopuri)si afirmand ca are tot dreptul sa isi tina acea masina in fata garajului dansului,atat timp daca este parcata foarte aproape de usa lui.Ma puteti lamuri daca intradevar are acest drept sa isi tina acola masina,eu invocand faptul ca nu pot face cu usurinta manevra de intoarce cu fata-spate pentru a-mi parca masina in garaj deoarece detin o masina putin mai mare.Mi se propune tot timpul sa incerc sa intru cu spatele in subsol si nu cu fata,cum ar fi normal,motivand ca este solutia ideala, repet,eu motivand in mod repetat ca imi obstructioneaza accesul la propietatea mea,cand vreau si cum vreau.Culoarul de acces in subsol este bun comun si nu ar trebuie legal sa fie obstuctionat de masini in stationare pe termen lung ? Fiind o persoana necumunicativa,pretinzand tot timpul ca are dreptul sa isi tina masina colo,doar sa oferit sa isi miste un metru spre dreapta,insinuind ca imi ofera gratitudinea,oferind chipurile facilitate mai buna la accesul in garajul meu.Oare am dreptul sa al pot prezenta in instanta si sa il pot obliga sa nu isi mai tina acolo masina ? Pot mentiona ca toti ceilalti propietari isi baga si isi scot masinile zilnic in garaj in mod civilizat.Urmatorii proprietari de garaje,aflati dupa acest proprietar,se pot incadra dificil cu masinile lor in distanta ramasa pe culoarul comun de acces inspre si dinspre garajele lor din cauza masinii parcate pe culoar.Eu am ramas la final cel mai vaduvid,urmare a problemei prezentate mai sus.Va rog sa imi oferiti speranta sa am o sansa de al putea ataca legal in instanta,fiind cred, ultima solutia pentru a solutiona aceasta problema.Se poate depune o sesizare la politia locala ,avand in vedere ca este propietate private in subsolul blocului ?
Cle0, utilizator
din ce inteleg toate locurile de parcare sunt accesibile prin acel culoar din interior......in acest caz acel culoar este cota parte si nu are voie sa parcheze fara acceptul celorlalti proprietari

nu aveti asociatie de proprietari?cereti presedintelui, sa-i puna in vedere ca ocupa abuziv acel spatiu in fata garajului

hob, utilizator

hob a scris:

din ce inteleg toate locurile de parcare sunt accesibile prin acel culoar din interior......in acest caz acel culoar este cota parte si nu are voie sa parcheze fara acceptul celorlalti proprietari

nu aveti asociatie de proprietari?cereti presedintelui, sa-i puna in vedere ca ocupa abuziv acel spatiu in fata garajului

Da,bineinteles avem asociatie de proprietari,iar presedintele la avertizat din cate am inteles de cel putin 7 ori,fara un rezultat,compartamentul nu sa schimbat...din pacate exista si oameni fara pic bun simt !
din pacate singura sansa ramane instanta....sau varianta in care puteti parca fara sa-l blocati dar sa-l faceti sa vada ce inseamna stanjenirea vecinilor

politia rutiera/locala nu au competente de a rezolva astfel de cazuri
Mulțumesc pentru sfaturi,încerc sa contactez un avocat ,dacă chiar nu se mai găsește o alta solutie..

hob a scris:

din pacate singura sansa ramane instanta....sau varianta in care puteti parca fara sa-l blocati dar sa-l faceti sa vada ce inseamna stanjenirea vecinilor

politia rutiera/locala nu au competente de a rezolva astfel de cazuri

Cle0, utilizator