avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluarea indemnizatiei de somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluarea indemnizatiei de somaj dupa CCC

-sunt in concediu de crestere copil pana la data de 14 septembrie2015/2ani
-am intrat din somaj
-tatal nu doreste sa beneficieze de acea luna
-ce trebuie sa fac ca sa beneficiez eu pana la implinirea de 2 ani ai copilului/adica si de ultima luna .sa pot lua acea indemnizatie
-mi sa spus ca ultima luna nu voi fi platita si nici nu voi putea sa imi reiau somajul pana nu implineste copilul 2 ani?
-ultima luna atunci nu voi fi asigurata?voi aparea cu intrerupere daca doresc sa mai fac un copil?
--va multumesc...
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:35, 6 August 2015
1. Cand ati intrat in concediu crestere copil (CCC), din somaj, s-a suspendat plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas dupa terminarea CCC.

2. Daca sotul indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci, fie ca intra sau nu o luna in CCC, se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.

3. - Ca urmare dvs. veti beneficia de CCC pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- A doua zi trebuie sa vi se repuna in plata indemnizatia de somaj.
- Pentru aceasta trebuie sa prezentati la Agentia de Somaj o adeverinta de la AJPIS cu data ultimei zile de plata a indemnizatiei pentru CCC.
Ultima modificare: Luni, 3 August 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc foarte mult
-cei de la AJPIS imi spun ca imi vor da adeverinta dupa ce va implini copilul 2 ani si nu mai devreme cu o luna pt a relua somajul
----.ce trebuie sa fac?
-imi mai spun ca luna aceea voi fi suspendata pana la 2 ani si nu voi primi bani(sotul nu doreste sa beneficieze)
1. In acest caz faceti o sesizare direct la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

2. Am rugamintea sa publicati si aici raspunsul de la ANPIS, poate mai ajuta si pe altii! Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 6 August 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie rkinga6 rkinga6 Buna ziua, Din diverse parti am auzit ca pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa ma reintorc la munca inainte de a implini copilul 11 luni, ... (vezi toată discuția)
Durata indemnizatiei OlahMelinda OlahMelinda buna,sunt in concediu de crestere copil,baiatul in 3 decembrie implineste varsta de 2 ani ,tatal poate sta in ultima luna (cel obligatoriu) pentru cresterea ... (vezi toată discuția)
Raspuns corect dat de ajpis? Just-drept Just-drept In urma cu 2 ani s-a nascut un copil. Pe 25 Mai copilul face 2 ani. Mama fiind salariata,tatal somer indemnizat. Tatal a intrat in ccc,iar in toata aceasta ... (vezi toată discuția)