Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestarea executarii silite initiate de ITM
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestarea executarii silite initiate de ITM

Buna ziua,

Va retin atentia cu urmatoarea speta:
Impotriva unui proc vb incheiat de ITM s-a facut o contestatie care a fost admisa de instanta, pr vb fiind considerat nul.
Tot impotriva aceluiasi pr b s-a mai facut o contestatie care a fost respinsa de instanta prin admiterea exceptiei tardivitatii introducerii plangerii.

In prezent ITM doreste sa inceapa exec silita in baza acelui pr vb, folosindu-se de a doua solutie a instantei - cea prin care plangerea a fost respinsa pe exceptia tardivitatii.

Intrebare:
Cum se poate contesta o exec silita initiata de ITM? Mai precis, se va comunica vreun act de incepere a executarii care sa poata fi contestat intr-un anumit termen?

Daca exista posibilitatea contestarii exec silite se poate folosi ca argument faptul ca instanta a emis initial o hotarare prin care a constatat nulitatea pr vb (adica nulitatea a insusi titlului executoriu)?

Va multumesc pt ajutor.
buna ziua
ciudat de ce au fost formulate 2 plingerii si ma mai intreb eu orea s/au judecat amandoua in acelasi timp?
unde a fost juristul de la ITM de ce nu a ridicat exceptia conexitati sau .....????