Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari neachitate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari neachitate

Buna ziua,

As dori sa va expun problema mea:
Am un restantier in bloc care achita intretinerea cu intarziere, acumuland si penalitati.
Daca nu achita si penalitatile, pot considera acest penalitati sume restante si sa le aplic penalitati de intarziere?
Conform legii as putea sa o fac:" Legea nr. 230/2007, prin art. 49 alin.(1), face urmatoarea precizare:
„Art. 49(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru ORICE suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. -

Va multumesc!

Multumesc pentru raspuns, insa tot va rog sa ma ajutati cu un sfat despre cum trebuie procedat in continuare. Casiera a recunoscut ca nu a procedat corect, nestingandu-i intai penalitatile.
Adriantot, moderator
Deobicei, atunci cand se platesc sume partiale din restanta in care sunt cuprinse si penalizari neachitate, se sting in paralel cote principale si penalizari, ambele dintre cele mai vechi catre cele mai noi.

In cazul de fata, inainte de a-i incasa cotele curente, casiera trebuie sa-i incaseze toate penalizarile aferente cotelor achitate deja, si apoi va incasa asa cum v-am spus ca se face deobicei.
Imputatia legala a platilor se face in ordinea vechimii, intai asupra penalitatilor iar apoi asupra debitului principal. Penalitatea se calculeaza distinct pentru fiecare lista de plata in parte, niciodata nu se calculeaza penalitati la sold. Fiecare lista de plata are data afisarii distincta si diferita fata de celelalte liste de la care produce efecte juridice respectiv: exigibilitate, penalizare. Penalitatea se calculeaza pentru lista de plata cea mai veche incepand cu a 51 zi de la data afisarii si pana in ziua platii, chianta va stinge mai intai aceasta penalitate, apoi suma din lista de plata, apoi se calculeaza penalitatea urmatoarei liste de plata, se stinge aceasta iar apoi suma din lista si tot asa, cu mentiunea ca penalitatea nu poate depasi suma la care s-a aplicat.

Exemplu:
În data de 29.11.2012, prin chitanţa nr. 11161, proprietarul a efectuat o plată în valoare de 2.000,00 lei.
Imputaţia acestei plăţi s-a făcut mai întâi asupra penalităţilor aferente debitului cel mai vechi iar apoi asupra debitului principal cel mai vechi după cum urmează:

Penalităţile aferente cheltuielilor de întreţinere repartizate conform listei de plată a lunii noiembrie 2011, afişate la data de 22.12.2011, calculate până la data de 29.11.2012, totalizând un număr de 293 de zile de întârziere la plată, în procent de 0,20% pe zi de întârziere, aplicat la suma de 142,35 lei au o valoare de 83,42 lei. Totalul penalităţilor calculate până la această dată aferente cheltuielilor de întreţinere a acestei luni este de 83,42 lei.
Chitanţa numărul 11161 din data de 29.11.2012 în valoare de 2.000,00 lei a stins suma de 83,42 lei reprezentând penalităţile aferente listei de plată a lunii noiembrie 2011 afişată în data de 22.12.2011.
Chitanţa numărul 11161 din data de 29.11.2012 în valoare de 2.000,00 lei a stins suma de 142,35 lei reprezentând cheltuieli de întreţine calculate prin lista de plată a lunii noiembrie 2011 afişată în data de 22.12.2011.
Penalităţile aferente cheltuielilor de întreţinere repartizate conform listei de plată a lunii decembrie 2011, afişate la data de 21.01.2012, calculate până la data de 29.11.2012, totalizând un număr de 263 de zile de întârziere la plată, în procent de 0,20% pe zi de întârziere, aplicat la suma de 199,46 lei au o valoare de 104,92 lei. Totalul penalităţilor calculate până la această dată aferente cheltuielilor de întreţinere a acestei luni este de 104,92 lei.
Chitanţa numărul 11161 din data de 29.11.2012 în valoare de 2.000,00 lei a stins suma de 104,92 lei reprezentând penalităţile aferente listei de plată a lunii decembrie 2011 afişată în data de 21.01.2012.
Chitanţa numărul 11161 din data de 29.11.2012 în valoare de 2.000,00 lei a stins suma de 199,46 lei reprezentând cheltuieli de întreţine calculate prin lista de plată a lunii decembrie 2011 afişată în data de 21.01.2012.
Penalităţile aferente cheltuielilor de întreţinere repartizate conform listei de plată a lunii ianuarie 2012, afişate la data de 21.02.2012, calculate până la data de 29.11.2012, totalizând un număr de 232 de zile de întârziere la plată, în procent de 0,20% pe zi de întârziere, aplicat la suma de 275,68 lei au o valoare de 127,92 lei. Totalul penalităţilor calculate până la această dată aferente cheltuielilor de întreţinere a acestei luni este de 127,92 lei.
Chitanţa numărul 11161 din data de 29.11.2012 în valoare de 2.000,00 lei a stins suma de 127,92 lei reprezentând penalităţile aferente listei de plată a lunii ianuarie 2012 afişată în data de 21.02.2012.
Chitanţa numărul 11161 din data de 29.11.2012 în valoare de 2.000,00 lei a stins suma de 275,68 lei reprezentând cheltuieli de întreţine calculate prin lista de plată a lunii ianuarie 2012 afişată în data de 21.02.2012.

etc.
Mediator_Bacau a scris:
Imputatia legala a platilor se face in ordinea vechimii, intai asupra penalitatilor iar apoi asupra debitului principal. Penalitatea se calculeaza distinct pentru fiecare lista de plata in parte, niciodata nu se calculeaza penalitati la sold.

Felicitari pentru expunerea clara si corecta.
Doar o singura observatie, o scapare poate, in primele randuri ale prezentarii si anume ceea ce am subliniat in citat.
Avand in vedere economia de care trebuie sa dam dovada pe lista de plata, nu se pot afisa pe fiecare lista, distinct, penalizarile lunilor anterioare. Pe o lista cu prestante de 10 luni se vor cumula aceste restante pe o singura coloana iar penalizarile sunt si acestea cumulate si reprezinta penalizarile aferente acestor restante cumulate, adica penalizarile "soldului restantelor penalizabile".
In cadrul expertizelor judiciare se face calculul si prezentarea restantelor luna de luna si a penalizarilor aferente fiecarei luni. Dar aceasta metoda se aplica doar pentru un restantier, unul singur, pentru a fi foarte clara situatia prezentata judecatorului. In cadrul asociatiei, fiind de exemplu din 200 de apartamente, poate 20-50 restantieri (cu restante de diferite de 1-2-3-...10 luni), calculul penalizarilor se face la soldul restantelor si se afiseaza cumulat pe lista de plata si nu defalcat pentru lunile anterioare.

In reste, repet, ca rationamentul dumneavoastra este corect.
Multumim!

Ma bucur enorm ca ati inteles expunerea mea. Cat despre faptul ca nu se poate afisa pe lista de plata distinct penalitatile lunilor anterioare va raspund in felul urmator: pe lista de plata trebuie sa fie afisate cheltuielile comune repartizate aferente lunii respective, nu trebuie afisate penalizarile si nici restantele. Iar daca dorim afisarea penalitatlor, le calculam conform algoritmului expus in postarea anterioara si afisam totalul penalitatilor datorate la data afisarii listei de plata. Restantele le putem afisa in concordanta cu calculul penalitatilor si debitul principal acumulat. Personal recomand a nu se afisa restantele pe lista de plata, pentru a nu incuraja prin puterea exemlului neplata debitelor restante.