Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... greseala transcriere date permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

greseala transcriere date permis auto

Am rugamintea sa ma indrumati intr-o problema pe care fratele meu a intampinat-o.
Si-a obtinut permisul (categorie B) in 1997. In 2002 s-a mutat in Spania unde, in 2006, a fost nevoit sa si-l preschimbe in permis spaniol. In 2011 a venit temporar in Romania unde a facut scoala si obtinut categoriile C si E. Cand i s-a eliberat permisul (cu cateva ore inaintea plecarii din Romania) a observat ca i s-a pus -in mod eronat- la anul obtinerii categoriei B anul validarii permisului romanesc in permis spaniol, adica 2006. Corect, anul obtinerii categoriei este 1997.
In situatia data nu si-a anulat plecarea.
Va rog sa ne spuneti ce posibilitati ar fi pentru a indrepta eroarea!
Sa il lase asa, nu il incurca cu nimic eroarea respectiva. Oricum permisul se schimba la 5 ani pentru ca are categ. CE.
Un pic il incurca. Pentru ca acum e in Anglia si, acolo, asigurarile auto sunt destul de mari, tinand cont de vechimea soferitului. El a mai prins inca valabilitatea de 10 ani la permis (inclusiv CE). Nu e totuna 9 ani sau 18 ani.