Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reluare somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reluare somaj dupa CCC

-as dori sa aflu ce documente imi trebuie pentru a relua somajul dupa concediul de crestere copil
Doar o cerere de reluare a platii indemnizatiei de somaj adresata AJOFM-ului, daca din somaj ati intrat in CCC. La cerere puteti atasa si o adeverinta emisa de AJPIS care se ateste perioada pena la care ati primit indemnizatia pentru CCC.

Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile art.44 alin. (1) lit. b), c), e)-i) şi k) din Legea nr.76/2002, se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.

Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc