Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curator

Buna ziua, As dori sa va intreb cum pot sa devin curator al mamei mele in varsta de 76 ani bolnava de glaucom.Mentionez ca mama mea locuieste la mine deoarece dupa decesul tatalui meu, ea locuia cu sora mea mai mare in aparatamentul parintilor.Relatia dintre sora mea si mama era una foarte tensionata si nu se intelegeau deloc.Eu doresc ca mama mea sa aiba liniste motiv pentru care am vrut ca ea sa locuiasca la mine in apartament.Intrebarea mea este cum pot sa devin curator al mamei deoarece succesiunea nu este facuta dupa tatal meu si nu vreau ca mama mea sa vina in instanta (au trecut 2 ani de la decesul tatalui meu) pentru succesiune.
Va multumesc anticipat .Cu stima eec
solicitati Autoritatii tutelare=Primariei dv-stra,exact asa,,Cerere de numire a unui curator,,!Succes!

[Editat emoticon nepotrivit]
Admin, administrator
In legatura cu succesiunea dupa tatal dvs.este o problema deoarece s-a prescris termenul de optiune succesorala care,este de un an de la decesul succesibiului.Curatela este reglementata de art.176-186 Noul Cod Civil. Instanta de tutela poate institui curatela,daca, din cauza batranetii, a bolii sau a infirmitatii fizice ,o persoana ,desi capabila ,nu poate,personal ,sa isi administreze bunurile sau sa isi apere interesele in conditii corespunzatoare si, din motive temeinice ,nu isi poate numi un reprezentant sau un administrator.Pentru situatia de mai sus instanta de tutela competenta este instanta de la domiciliul persoanei reprezentate.Curatela nu se poate institui decat cu consimtamantul celui reprezentat,in afara de cazul in care consimtamantul nu poate fi dat.