Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am dreptul sa cer certificatul de deces al tatalui meu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am dreptul sa cer certificatul de deces al tatalui meu?

Buna ziua,

Tatal meu a murit acum 10 ani. Fratii lui s-au ocupat de inmormantare, eu si sora mea neavand legaturi directe cu el (avea probleme cu alcoolul si era violent). Doresc sa stiu daca pot cere familiei lui sa imi inmaneze certificatul de deces, precum si lucrurile persoanale ale acestuia (poze, carti, iconite). Stiu ca aceste lucruri exista, mi s-a promis ca in momentul in care voi face 18 ani mi se vor inmana, dar deja au trecut multi ani de atunci.

Multumesc!
Aveti tot dreptul sa solicitati lucrurile persoanele ale tatalui precum si certificatul de deces original.
Daca nu vor sa va dea certificatul de deces puteti solicita un duplicat la starea civila a primariei unde a fost inregistrat decesul.
A fost facuta succesiunea dupa decesul tatalui? Daca nu s-a facut le puteti solicita la dezbaterea mostenirii.
Fie prin notar,fie prin avocatul dv-stra.

[Editat emoticon nepotrivit]
Admin, administrator