Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie retroactiv

Buna, as vrea sa stiu daca pot primi retroactiv stimulentul de insertie, in conditiile in care am nascut in februarie 2011, am bifat pentru concediul de 2 ani, dar m-am intors dupa 6 luni la servici, in septembrie 2011. Atunci mi s-a spus ca nu voi primi nimic, dar acum am auzit ca nu conteaza ce varianta ai bifat un an sau 2, tot primesti stimulentul. Mai pot face vreo cerere, sau e in zadar? Multumesc!
Stimulentul de insertie nu se acorda retroactiv.
1. Cererea pentru stimulentul de insertie trebuia depusa inainte de a implini copilul 2 ani.

2. In cazul dvs. puteati beneficia de stimulentul de insertie cupa ce copilul implinea 1 an si pana cand acesta implinea 2 ani.

3. Acum, cand copilul a depasit varsta de 2 ani, este prea tarziu.