Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de ajutor...imi cere divortul dupa o luna de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de ajutor...imi cere divortul dupa o luna de la cununie

Buna ziua, sunt cetateana a Republicii Moldova,casatorita de 3 saptamani cu un cetatean roman, el aflandu-se in Anglia si eu in Republica Moldova in momentul de fata. Sotul meu vrea sa divorteze si pentru asta vine din UK in Romania cerandu-mi sa vin si eu ca sa desfacem casatoria la notar de comun acord sau isi ia avocat. Eu deocamdata nu am transcris certificatul de casatorie romanesc si sa il legalizez la mine in tara, sa imi schimb buletinul de identitate si pasaportul dupa numele lui si nici nu vreau sa divortez de el..
Intrebarile mele sunt urmatoare:
- el poate initia divortul in lipsa mea si a actelor mele transcrise ( adica cu numele meu si nu cu numele lui pe care l-am luat dupa casatorie)
- care e procedura divortului in cazul meu
- cat ar dura el in cazul neprezentarii mele la proces

-Da- pt ca e obligația dvs, nu a lui.
-Numai în instanta
-În jur de un an, poate și mai mult dacă trebuie sa va citeze în Moldova.
Cert e ca dacă unul vrea divorțul, acesta se pronunța chiar dacă celalalt nu vrea.
E greu de estimat durata.
In general se misca destul de greu divorturile.
Poate finaliza procesul si in 6 luni dar depinde unde se va judeca procesul.

Puteti declara apel dupa ce se va finaliza in prima instanta procesul daca va va divorta instanta.
Daca vreti sa trageti de timp este bine sa aveti si legatura cu un avocat roman.

Depinde si ce motive invoca si daca va aparati sau nu.
Actiunea de divort se poate si respinge desi de regula nu se intampla asa.
ms pentru raspuns....

unicul motiv pe care il poate invoca e ca ne certam (netinand cont ca certurile le provoaca tot el).. problema e ca eu nu vreau sa divortez si sper ca totusi in timp sa isi revina si sa ne impacam, chiar daca e foarte hotarat acum,, si pentru ca certificatul de casatorie e la mine si eu nu vreau sa i-l dau...ma ameninta ca imi va face si probleme prin tribunal

procesul va avea loc in judetul lui , banuiesc,

spuneti-mi va rog:
- imi poate crea careva probleme?
- se poate incheia procesul dupa prima infatisare?
- in cazul neprezentarii mele in instanta daca o sa fiu citata.. imi pot pune ceva sanctiuni ???
- eu ma pot prezenta in instanta cu pasaportul pe numele meu si nu pe a lui cum l-am luat dupa casatorie?

multumesc anticipat
ContSters366213, utilizator
ar fi indicat sa te prezinti cand va fi termenul sau sa-ti trimiti avocatul altfel apari ca si cum esti neinteresata si va fi in folosul lui nu in al tau!!!si daca vrea sa divorteze omul da-i divortul de ce te incapatanezi?nu mai sunt barbati?poate cat timp a fost in UK s-a intanplat ceva,si daca motivul e doar certurile atunci nu e destul de matur sa inteleaga ca nu e usoara o casnicie la distanta.
Nu veți avea probleme dacă nu ii dați certificatul și nici dacă nu va prezentați nu va sancționează cineva.
Vedeți întâi ce vrea prin cerere când o sa primiți citația și vedeți dacă sunteți de acord sau nu, puteți depune întâmpinare prin care va exprimați poziția fata de proces sau sa nu depuneti nimic dacă tot nu vreți sa va apărați.
Poate câștiga divorțul din vina dvs și sa plătiți cheltuieli de judecată.
Divorțul nu se va termina la primul termen decât dacă sunteți de acord.
Dacă decideți sa va prezentați va trebui sa prezentați un act cu numele dvs actual.
Puteți sa împuterniciți un avocat sa va reprezinte.
Cu cat va încăpățânați mai mult, cu atât îl îndepărtați mai mult.
Căutați alta cale de apropiere.
Sunteți la început și uneori durează sa va adaptați unei casnicii, pe de alta parte, se prea poate sa va fi grăbit când v-ați căsătorit și în realitate nu sunteți compatibili, n-are sens sa insistați sa va pierdeți vremea.

gi-jane2, moderator