Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata Intretinere + Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata Intretinere + Penalitati

Buna ziua!
Avand probleme de sanatate atat eu cat si sotul meu
am ramas in urma cu plata cheltuielilor la intretinere
In acest moment suntem inregistrati cu o datorie la intretinere
de 4400 ron, la aceasta suma adaugandu-se penalitati de 3330 ron,
aceaste datorii la intetinere le-am inregistrat in decurs de 4 ani
de cand ne-am mutat in bloc.
Penalitatile de 3330 ron fiind calculate recent (0.2%)
Am fost la administrator sa platesc cei 4400 ron
reprezentand cheltuielile de intretinere pentru care am solicitat chitanta
iar din penalitatile inregistrate (3330 ron) am posibilitate sa platesc
deocamdata doar 2600 ron pentru care am solicitat chitanta separata
in total 7000 ron.
Administratorul mi-a spus ca este ilegal refuzandu-mi plata,
deoarece trebuie sa platesc intai penalitatile , apoi ce ramane
din cei 7000 ron sa platesc datoria la intretinere.
Mi se pare o inselatorie atat timp cat eu vreau sa platesc intretinerea
iar administratorul vrea sa ma jupoaie din nou cu penalitati
pentru ca daca voi ramane din nou cu rest la plata intretinerii
respectiv 730 ron vor curge din nou penalitati
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc!

Va adresati presedintelui.
Verificati daca acest administrator are atestat; dupa cum se comporta se pare ca nu are sau a uitat meseria.
Asociatia trebuie sa va primeasca toti banii cu titlul pe care il doriti dumneavostra.
Propuneti presedintelui asociatiei sa platiti cotele de intretinere restante in totalitate, plus o parte din penalizari, angajandu-va, ca pe parcursul lunilor viitoare, sa achitati, pe langa cota curenta si o suma pe care o conveniti de comun acord din penalizari.

Ceea ce sustine administratorul este total gresit.
In cel mai rau caz trebuia sa va incaseze banii si sa-i repartizeze proportional intre cote restante si penalizari restante. Asta putea sa faca si era legal.

Nicaieri, la niciun furnizor, niciun prestator, nici macar la ANAF nu se percep intai penalizarile si apoi principalul. Deci administratorul dv. este complet depasit.
Atata timp cat nu platite integral intretinerea si penalitatile,administratorul are dreptate. Corect este sa platiti penalitatile,ulterior intretinerea.
Dvs incercati sa-l pacaliti pe administrator,nu viceversa.
Romulus43, utilizator
Daca se platesc intai penalitatile si apoi cheltuielile curente exista posibilitatea ca situatia sa persiste pana cand omul va da coltzul.
cyan, moderator
Romulus43 a scris:

Corect este sa platiti penalitatile,ulterior intretinerea.
Dvs incercati sa-l pacaliti pe administrator,nu viceversa.

Dispozitiile in vigoare referitoare la ordinea de stingere a datoriilor,prevad obligativitatea achitarii in ordinea vechimii a sumei de baza,concomitent si penalitatile aplicate acestora,
astfel incat prin plata sa dispara orice suma cu titlu de restanta
Procedura de plata fie numai c/v intretinere,fie numai penalitatile aplicate acestora,are dezavantajul ca raman in evidenta asociatiei suume cu titlu de restanta ,care genereaza noi penalitati